مدیر جهاد کشاورزی نمین گفت: از گذشته مشکل تاریخی ، اختلاف بین اراضی کشاورزی و ملی این شهرستان وجود دارد که با برگزاری جلسات مختلف به ابهامات اسناد زراعی پایان داده خواهد شد.
کد خبر: ۱۰۱۳۶۵۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۴ 04 December 2021

شهرام محسنی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: زمین باید به عنوان یک سرمایه برای کشاورز محسوب شود که حاضر باشد بر روی آن سرمایه‌گذاری و آن را آباد و تبدیل به مزرعه و باغ کند و سند زمین کشاورزی باید دارای ارزش و اعتبار باشد تا کشاورز بتواند به عنوان وثیقه از آن استفاده کند.

وی اظهارامیدواری کرد: با اجرای تفاهم‌نامه‌های تنظیمی و همکاری و تعامل ادارات جهاد کشاورزی و ثبت اسناد املاک برخی از مکانیزم‌ها اصلاح و مشکلات حقوقی و اختلافات کاهش یافته و نظم جدیدی در صدور اسناد زمین‌های کشاورزی و مالکیت آنها اتفاق بیافتد.

او گفت: بسیاری از اسنادی که در اختیار کشاورزان قرار دارد اسناد قدیمی هستند که این اسناد به شکل نسق‌های زراعی یا تعداد کمی از کشاورزان اسناد دفترچه‌ای دارند که معضلات فراوانی ایجاد می کند ، این نقشه‌های قدیمی نقشه‌های دقیقی نیستند و در بسیاری از موارد بخاطر اختلاف مرزی باعث تنش میان روستاییان می‌شود که پرونده‌های قضایی و تشکیل و ماموران منابع طبیعی و زارعان نیز دچار اختلافاتی هستند که لازم است در این بخش اقدامات جهادی و جدی صورت گیرد.

وی بر لزوم بهره‌گیری از امکانات مدرن و استفاده از سیستم موقعیت‌یابی و تعیین مساحت به کمک دستگاه‌ها و ماهواره‌های مجهز اراضی کشاورزی و حدود اراضی آنها تاکید کرد.

وی ادامه داد : برای صدور اسناد مالکیت اراضی کشاورزی بهره برداران ابتدا اختلافات موجود در محدوده اراضی مورد بهره‌برداری اشخاص و دولت حل و فصل و حدود اراضی ملی و غیر ملی تصویب ، پس از اجرای مقررات ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارسال مصوبه و نقشه حدنگار مورد تایید کمیسیون رفع تداخلات اداره ثبت اسناد و املاک بر اساس مصوبه و نقشه مذکور نسبت به اصلاح سوابق ثبتی و اسناد مالکیت پلاک مورد نظر و تثبیت حدود اراضی کشاورزی مطابق مستندات مربوطه اقدام می‌کند.

شهرستان نمین در ۳۰ کیلومتری شرق اردبیل قرار دارد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار