گاز بهای نجومی با آغاز فصول سرد به یکی از دغدغه‌های جدی شهروندان تبدیل می شود، هزینه‌ای که برای پرداخت آن برخی خانوارها حتی در خوردوخوراک خود صرفه‌جویی می‌کنند.
کد خبر: ۳۵۰۶۶۷
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۷ 28 December 2016

به گزارش تابناک اردبیل،‌ ۲۳ آذرماه سال جاری بود که نمایندگان استان اردبیل پای نامه‌ای را امضا کردند که درخواست کاهش گاز بهای مصرفی مردم اردبیل را در برداشت.

نامه‌ای که در آن خطاب به وزیر نفت عنوان شده: «نرخ گاز بهای فصول گرم در مبلغ ۱۵۰۰ ریال تثبیت و مدت‌زمان فصل گرم به هشت ماه افزایش یافته است که این امر در استان اردبیل به هیچ وجه قابل پذیرش نیست، زیرا فصل سرمای اردبیل از اواخر شهریور ماه شروع و معمولاً از اوایل مهرماه هر سال سیستم گرمایشی راه‌اندازی می‌شود.»

در این نامه جمع هفت نفره نمایندگان استان اردبیل درخواست کردند که «جهت رفع مشکل و حمایت از اقشار کم‌درآمد استان و لحاظ نمودن شرایط جوی و کوهستانی منطقه فصل گرم و سرد سال به صورت هفت ماه سرد و پنج ماه گرم محاسبه و اعمال شود.»

این درخواست البته جهت بررسی از سوی وزیر نفت ارجاع شده اما فعلاً نتیجه مشخصی اعلام نشده و اینبار فرمانداران چهار شهرستان کوهستانی درخواست کاهش گاز بهای مصرفی را دارند.

بی‌توجهی به شرایط جوی استان اردبیل

استان اردبیل با آب‌وهوای کوهستانی شناخته می شود با این حال در سال‌های اخیر زمستان‌های طولانی و سرمای حاکم در این منطقه موجب نشده نسبت به گاز بهای مصرفی خانوارهای اردبیلی تفاوتی با به عنوان مثال مردم ساکن در مرکز کشور که همزمان گرمای مطبوع را تجربه می‌کنند، محاسبه شود.

سکوت و بی‌توجهی نمایندگان دوره قبلی و همچنین غفلت مسئولان استان نیز موجب شده است، بار اصلی فشار گاز بها به دوش شهروندان باشد.

یکی از شهروندان اردبیلی گفت: بارها مسئولان می‌گویند ما به مردم یارانه می‌دهیم اما همین یارانه‌ای که داده می‌شود پاسخگوی فقط گاز بهای مصرفی نیست.

نادر پناهی به خبرنگار مهر گفت: نمی‌توان وقتی سرما از راه می‌رسد بخاری روشن نکرد و هر چقدر شعله را پایین نگه داریم کفاف سرما را نمی‌دهد؛ به ویژه امسال که در همین آبان و آذر سرمای زیر صفر امان مردم را بریده بود.

این اظهارات در حالی است که فرماندار کوثر یکی از شهرستان‌های واقع در منطقه کوهستانی استان معتقد است به وضعیت جوی استان در گاز بها توجهی نمی‌شود.

 علیرضا علیپور هم  تصریح کرد: خلخال و کوثر در منطقه کوهستانی واقع شده‌اند و از مهرماه تا اردیبهشت‌ماه مردم از بخاری استفاده می‌کنند.

وی افزود: انتظار می‌رود در محاسبه گاز بها به وضعیت جوی و کوهستانی بودن توجه شود.

عمر یارانه‌ها با افت درآمد کاهش یافت

فرماندار خلخال نیز در این خصوص گفت: تا سال ۹۰ یارانه گاز بها از ۱۵ مهر تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه برای شهرستان خلخال محاسبه می‌شد که می‌توانست بخشی از هزینه‌ها را تلطیف کند.

فریدون بابایی با اشاره به کاهش زمان اختصاص یارانه به از اول آذرماه تا آخر اسفندماه تصریح کرد: این در حالی است که شهرستان خلخال منطقه سردسیر بوده و فصل سرما و یخبندان در این منطقه از شهریور ماه آغاز می‌شود.

وی تأکید کرد: در خصوص اینکه این منطقه سرمای شدید و طولانی دارد شواهد متعددی داریم بطوریکه هواشناسی با گزارش‌های مختلف دمای هوای شهرستان را اعلام می‌کند و ما همه ساله خسارت سرمازدگی سردرختی داریم.

 فرماندار خلخال با یادآوری یخبندان در سه مهرماه سال جاری ادامه داد: از سویی از ابتدای پاییز در گردنه الماس برف‌روبی داریم که نشان می‌دهد طول مدت سرما در این شهرستان قابل توجه است.

بابایی متذکر شد: مردم منطقه نسبت به گاز بها معترض‌اند و انتظار دارند همچنان که یارانه‌هایی برای مصرف برق مناطق گرمسیر لحاظ شده، در مناطق سردسیر نیز یارانه‌هایی برای گاز بها اعمال شود.

تذکرات فرماندار خلخال به جا است. به ویژه زمانی که محرومیت شهرستان‌های کوثر و خلخال را مرور کنیم که به واسطه محرومیت‌های اقتصادی سیل مهاجرت از روستاها مردم را نگران کرده است.

از سویی متوسط درآمد مردم ساکن در اردبیل پایین است. بطوریکه متوسط درآمد سرانه مردم استان نصف متوسط درآمد سرانه میانگین کشوری است.

موضوعی که فرماندار  نیر نیز به آن تأکید داشته و معتقد است در محاسبه گاز بها لازم است به درآمد مردم ساکن در مناطق توجه شود.

مهدی احمدی هم  تصریح کرد: با وجود اینکه شهرستان نیر در ۳۰ کیلومتری مرکز استان واقع شده اما به لحاظ اقتصادی منطقه محرومی است و مردم اغلب قادر به پرداخت گاز بها نیستند.

منطقه کوهستانی و یخبندان یارانه گاز ندارد

در عین حال فرماندار مشگین شهر با تأکید به ضرورت اصلاح گاز بها متذکر شد: لازم است بین مناطق مختلف تفاوتی قائل شد و بهای انرژی را متناسب با هر منطقه تعیین کرد.

میر علی رحیمی زاد تصریح کرد: چنانچه در محاسبه بهای برق مصرفی مناطق گرمسیر ملاحظه می‌شود، لازم است در مناطق سردسیر نیز نسبت به تعدیل گاز بهای مصرفی وزارت نفت اقدامات لازم را اجرایی کند.

وی افزود: همچنان که نمایندگان درخواست خود را از وزیر نفت مطرح کرده‌اند در خود شهرستان نامه‌نگاری شده و ما اعتراض شهروندان را انعکاس دادیم.

فرماندار مشگین شهر متذکر شد: این منطقه کوهستانی با زمستان‌های طولانی است و با این وجود هیچ یارانه‌ای برای گاز بها محاسبه نمی‌شود.

مدیریت مصرف به شعار تبدیل نشود

با وجود تأکید فرمانداران شهرستان‌های سرد استان به کاهش گاز بها، مدیرعامل شرکت گاز استان اردبیل معتقد است گاز بها افزایش قیمت چندانی نداشته است.

فیروز خدایی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد از مشتریان این شرکت بخش خانگی است، اضافه کرد: علت افزایش گاز بها به دلیل افزایش مصرف گاز است.

وی متذکر شد: در پی تداوم برودت هوا و بارش‌های مکرر برف مردم گاز بیشتری مصرف کردند و به همین دلیل هزینه‌ها افزایش یافته است.

در عین حال فرماندار نیر معتقد است اگر مردم درست مصرف کنند یک‌پنجم هزینه فعلی را پرداخت می‌کنند.

احمدی تصریح کرد: اینکه در زمستان به جای پوشاک مناسب مردم در داخل خانه لباس نازک بپوشند و شعله را افزایش دهند قابل‌قبول نیست.

وی افزود: هزینه انرژی در خارج از کشور به مراتب بالاتر از خود کشور است و در خود کشور مصرف گاز بالا است که نشان می‌دهد برخی شهروندان به مصرف بهینه بی‌توجه هستند.

این اظهارات از سوی فرماندار نیر در وضعیتی طرح می‌شود که در یخبندان اخیر دمای هوای شهرستان نیر به ۲۰ درجه زیر صفر به عنوان سردترین شهر رسید.

یکی از شهروندان اردبیلی گفت: مردم نه به خاطر کس دیگر بلکه به خاطر پرداخت هزینه کمتر مصرف بهینه دارند اما با برودت هوا نمی‌توان بخاری را کم شعله کرد و یک‌گوشه با دستکش در خانه نشست.

رحیم رستگار تصریح کرد: گفته می‌شود در خانه لباس گرم بپوشید اما این حرف برای اردبیلی‌ها که با برف و زمستان زندگی‌شان آمیخته است کارساز نیست و شاید عده‌ای رعایت نکنند اما اغلب مردم در داخل و بیرون از خانه لباس مناسب می‌پوشند و همیشه لباس‌های کلفت دم دست است.

این شهروند معتقد است هر چقدر صرفه‌جویی کنیم در خانه‌ها به طور متوسط ۱۰۰ هزار تومان گاز بها پرداخت می‌شود و این رقم برای برخی خانواده‌ها کمرشکن است.

درخواست شهروندان اردبیلی همچنان که مسئولان استان تأکید دارند توجه به استان سردسیر اردبیل است. برخی خانواده‌ها برای تأمین گاز بها بدهکار شده‌اند و این در حالی است که زمستان هنوز پیش روی مردم ساکن در این منطقه است.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۰
عرض کنم در سال 93 تعداد ماههای مناطق سردسیر برای مدت شش ماه با تعرفه پایین محاسبه شده است و در سال 94 از شش ماه به پنج ماه تقلیل داده اند و در سال 95 از پنج ماه به چهار ماه تقلیل داده شده است بنظر چون نمایندگان مناطق سردسیر قدرت چانه زنی و دفاع از حقوق مناطق خود را در عمل بهر دلایلی ندارند وزیر نفت به در خواست این نمایندگان کم لطفی نموده است والا کدامین انسان با بررسی امار هواشناسی به این تنتیجه نمیرسد که مناطق سردسیر از اواخر مهر تا اواخر فروردین هوای سرد و نیاز به وسایل گرمایشی دارد انچه بر سر مردم اورده اند از ضعف و ناتوانی چه کسی است معلوم است اگر نتوانند از حقوق شهر وندانشان دفاع کنند احتمال پایمال شدن ان وجود دارد امار هواشناسی که سیاسی کاری نیست که چپ و راست داشته باشد این یک حقوق شهروندی است و انتظار طبیعی از نمایندگان این بود که این قصه را سریع و سریعتر حل نمایند والا نوشتن در خواست برای وزیر که هنر نیست هر شهر وند هم می تواند این در خواست را حتی برای رئیس جمهور بنوییسد مهم ان است که نامه اشان اثر بخشی داشته باشد و وزیر ارزش و اعتباری برای ان قائل شود ایا نمایندگان می توانند بگویند برابر کدام دلیل کار شناسی شش ماه سال 93 به چهار ماه در سال 95 تقلیل یافته است ایا این و.ظیفه نماینده نیست که از حقوق شهر وندانش دفاع کند ایا در مناطق گرمسیری که هر سال برای مدتی تعرفه برق را تقلیل می دهند اگر انرا تغییر می دادند نمایندگانشان ارام می گرفتند گویا نمایندگان استان در بیان مطلب و تذکر مشکل دارند که حتی یک تذکر به وزیر نمی توانند داشته باشند بهر حال امید که نمایندگان بعنو.ان یک وظیفه شرعی و اخلاقی و انسانی بخود ایند و فورا موضوع گرانی تعرفه گاز و همچنین محاسبه تعداد ماههای مناطق سردسیر را اصلاح و همانند سال 93 از وزیر دستور بگیرند و برای استان عملا ابلاغ نمایند و الا اگر وضع همین طوری پیش رود بنظر مشمول مرور زمان شده و از سالهای بعد این روال طی خواهد شد مردم منتظر اقدام عملی نمایندگان استان هستند
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۱
نمایندگان محترم اردبیل نماینده هستند عملا کاری از دستشان برنمی اید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار