مِهر نزدیک است!
هنوز بعضی از خانواده‌ها موفق به ثبت‌نام فرزندان خود در مدارس نشده اند و در بیم و امید آزار دهنده‌ای قرار دارند.
کد خبر: ۴۹۰۰۸۸
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۲ 06 September 2017

به گزارش تابناک اردبیل، شمارش معکوس برای آغاز سال تحصیلی جدید آغاز شده است و دانش‌آموزان و خانواده‌ها در تب و تاب تهیه و تدارک الزامات 9 ماه تحصیلی هستند.

مهم‌ترین اقدام برای تحصیل در مدارس، موضوع «ثبت‌نام» به ویژه برای ورود به پایه‌های اول ابتدایی، هفتم و دهم است؛ به دلیل اینکه دانش‌آموزان ورودی این دوره‌ها باید به طور مستقل ثبت‌نام خود را انجام دهد؛ چرا که از یک دوره تحصیلی به دوره دیگر نقل مکان می‌کنند اما ثبت‌نام دانش‌آموزان میان‌پایه بدون الزام حضور والدین توسط مسئولان مدرسه انجام می‌شود.

ثبت‌نام در مدارس هر ساله به عنوان دغدغه بسیاری از خانواده‌ها در تعطیلات تابستان تبدیل شده و برخی خانواده‌‌ها بنابر دلایلی همچون جابه‌جایی محل سکونت، انتقال محل کار والدین و یا تغییر دوره‌های تحصیل دانش‌آموزان، مجبور به رفت و آمدهای مکرر به مدارس و مناطق آموزش و پرورش می‌شوند.

آموزش و پرورش برای مدارس محدوده‌بندی در نظر گرفته است؛ محدوده‌هایی که گاهی برای والدین، ابهاماتی را ایجاد کرده است؛ چرا یک خانواده در حالی که به دو مدرسه به فاصله یکسانی قرار دارد، مجاز به ثبت‌نام فرزندش در یک مدرسه هست و در مدرسه دیگر نیست.

به نوشته فارس، گاهی والدین، مدرسه‌ای را انتخاب می‌کنند که به محل کارشان نزدیک است؛ گاهی مدرسه‌ای انتخاب می‌شود که به محل زندگی اقوام به ویژه پدربزرگ و مادربزرگ نزدیک است تا دانش‌آموز بعد از ساعت مدرسه، تا آمدن والدین در آنجا به سر ببرد اما آموزش و پرورش به محدوده بندی اعتقاد دارد.

به نظر می‌آید هنوز آموزش و پرورش نتوانسته است راهکار مناسبی برای کسانی که به دلایل مختلف نمی‌توانند در محدوده محل سکونت، فرزند خود را در مدرسه ثبت‌نام کنند، پیدا کند و این موضوع دل‌نگرانی برای خانواده‌ها ایجاد کرده، والدین دانش‌آموزان را کلافه می‌کند و باعث ایجاد تشویش و اضطراب‌های زیادی می‌شود.

اما در میان این پرسش اساسی که مطرح بوده، این است که به راستی آیا دانش‌اموزان و خانواده‌ها محق نیستند بدون هرگونه نگرانی و دلشوره، فرزندان خود را در مراکز آموزشی ثبت‌نام کنند و بار روانی و فشارهای مستمر این موضوع، خاطر آنها را مکدر نسازد؟ حداقل آن، این است که کسی باشد تا دلایل خانواده‌ها را برای ثبت‌نام در مدرسه دیگر بشنود و راه‌حلی ارائه کند.

به نظر می‌رسد آموزش و پرورش باید در قوانین جاری اندکی تجدیدنظر کرده و در جهت زدودن بروکراسی‌های رایج و قوانین دست و پاگیر ثبت‌نام اقدام عاجل کند؛ چرا که ثبت‌نام در مدارس شاه کلید ورود به میدان علم‌آموزی و توانایی است و دانش‌آموزی موفق خواهد بود که بتواند با آرامش خاطر و بدون هیچ اضطرابی نام خود را در مدرسه مورد علاقه ثبت‌ کرده و با شور و اشتیاق وارد فضای آموزشی شود.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار