کد خبر: ۴۹۱۵۰۶
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۲ 10 September 2017


گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و اردوغانروسای جمهوری ترکیه و ایالات متحده، اندکی پس از صدور کیفرخواست دادستانی آمریکا علیه مقام‌های پیشین دولت آنکارا، گفت‌وگوی تلفنی کرده و بر اتحاد راهبردی و کمک به ایجاد ثبات در منطقه تاکید کرده‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «دونالد ترامپ» و «رجب طیب اردوغان» روسای جمهوری ترکیه و ایالات متحده، شنبه‌شب طی گفت‌وگویی تلفنی، بر اتحاد راهبردی و کمک به ایجاد ثبات در منطقه تاکید کرده‌اند.

اردوغان و ترامپ در این گفت‌وگوی تلفنی توافق کردند تا در جریان اجلاس همگانی سران ملل متحد در نیویورک، در روزهای پیش‌رو، دیداری خصوصی داشته باشند.

گفت‌وگوی تلفنی اخیر در حالی انجام شده که تنها چند روز از صدور کیفرخواست دادستانی آمریکا برای مقام‌های ارشد پیشین در دولت اردوغان می‌گذرد.

دادستانی آمریکا، چهارشنبه گذشته در ارتباط با آنچه کمک‌های پنهانی به دولت ایران برای دور زدن تحریم‌ها عنوان می‌شود، کیفرخواستی را علیه چند تن از مقام‌های ارشد پیشین در دولت ترکیه، از جمله وزیر پیشین اقتصاد و رئیس کل پیشین بانک دولتی «هالک» صادر کرد.

اردوغان در واکنش به اتهام‌های رسمی وارد شده، هدف از طرح آن‌ها را «سیاسی» توصیف کرده و گفته: آمریکا باید در این زمینه تجدیدنظر کند.

در بیانیه منتشرشده از سوی دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه، در مورد تماس تلفنی اخیر میان اردوغان و ترامپ آمده است که دو طرف «با تاکید بر رابطه راهبردی میان ترکیه و ایالات متحده، بر اهمیت ادامه همکاری‌ها برای استحکام بخشیدن بیشتر به روابط و افزایش ثبات در منطقه، گفت‌وگو کرده‌اند».

موضوع دیگری که در هفته‌های اخیر بازتاب فراوانی پیدا کرده، جریان درگیری‌ها در واشنگتن، در زمان دیدار پیشین آقای اردوغان است. دادستانی ایالات متحده دو هفته پیش، برای ۱۵ تن از محافظان همراه اردوغان در آن سفر کیفرخواست صادر کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار