دهقان فداکار درگذشت
در پی درگذشت "دهقان فداکار" امروز (یکشنبه) در شهرستان میانه عزای عمومی اعلام شد.
کد خبر: ۵۳۲۹۶۱
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۰ 03 December 2017

به گزارش تابناک اردبیل،ریزعلى خواجوى که به دلیل عارضه شدید ریوى در بیمارستان امام رضا (ع) تبریز بسترى بود،شب گذشته دار فانى را وداع گفت.

وی در 23 آبان 96 در سن 86 سالگی بر اثر عارضه کلیوی و ریوی در بیمارستان خاتم الانبیای میانه بستری شده بود که  حال وی وخیم اعلام شد.

دهقان فداکار برای ادامه درمان به بیمارستان امام رضا(ع) در تبریز منتقل شد که پزشکان اعلام کردند وی به بیماری ذات الریه مبتلا شده است در نهایت این مرد فداکار در روز 11 آذر 96 در بیمارستان امام رضای تبریز دار فانی رو وداع گفت.

 
روابط عمومى دانشگاه علوم پزشکى تبریز هم اعلام کرد که مردم برای رعایت حال سایر بیماران این بیمارستان از تجمع در مقابل این مکان خودداری کنند.
 
اعلام عزای عمومی در شهرستان میانه
 
در پی درگذشت "دهقان فداکار" فرماندار شهرستان میانه امروز (یکشنبه) را در این شهرستان عزای عمومی اعلام کرد.

در پیام تسلیت امام جمعه و فرماندار شهرستان میانه آمده است: خبر درگذشت مرد فداکار و با ایمان، مرحوم ریزعلی‌خواجوی، دهقان فداکار دل‌هایمان را متاثر و اندوهگین کرد.

 

قطار عمر آن مرد به یادماندنی که فرزند خلف میانه، کهن‌دیار فداکاران و بزرگمردان است، به ایستگاه آخر رسید ولی یاد و خاطره او همواره زنده خواهد بود و چشمه همیشه جوشان فداکاری و ایثار در میانه همواره زلال‌و‌جاری خواهد ماند.

ضمن تسلیت و ابراز همدردی با بازماندگان آن مرحوم، علی‌الخصوص مردم غیور و شریف میانه، از خداوند بزرگ علو درجات را برای آن مرحوم مسألت کرده، به پاس فداکاری و ایثارگری آن بزرگ‌مرد، روز یکشنبه، 12 آذر را در شهرستان‌میانه عزای‌عمومی اعلام می‌کنیم.

 بازنشر متن درس دهقان فداکار
 
 برای یادآوری خاطره مشترک کودکی ، متن درس دهقان فداکار را بازنشر می کنیم:

غروب یکی از روزهای سرد پاییز بود. خورشید در پشت کوه های پربرف یکی از روستاهای آذربایجان فرورفته بود. کار روزانه ی دهقانان پایان یافته بود. ریز علی هم دست از کار کشیده بود و به ده خود باز می گشت. در آن شب سرد و تاریک، نور لرزان فانوس کوچکی راه او را روشن می کرد. دهی که ریز علی در آن زندگی می کرد نزدیک راه آهن بود. ریز علی هر شب از کنار راه آهن می گذشت تا به خانه اش برسد. آن شب، ناگهان صدای غرش ترسناکی از کوه برخاست. سنگ های بسیاری از کوه فرو ریخت و راه آهن را مسدود کرد. ریز علی می دانست که، تا چند دقیقه دیگر، قطار مسافربری به آن جا خواهد رسید. با خود اندیشید که اگر قطار با توده های سنگ برخورد کند واژگون خواهد شد. از این اندیشه سخت مضطرب شد. نمی دانست در آن بیابان دور افتاده چگونه راننده ی قطار را از خطر آگاه کند. در همین حال، صدای سوت قطار از پشت کوه شنیده شد که نزدیک شدن آن را خبر داد.
ریز علی روزهایی را که به تماشای قطار می رفت به یاد آورد. صورت خندان مسافران را به یاد آورد که از درون قطار برای او دست تکان می دادند. از اندیشه ی حادثه ی خطرناکی که در پیش بود قلبش سخت به تپش افتاد. در جست و جوی چاره ای بود تا بتواند جان مسافران را نجات بدهد. ناگهان، چاره ای به خاطرش رسید. با وجود سوز و سرمای شدید، به سرعت لباسهای خود را از تن درآورد و بر چوبدست خود بست. نفت فانوس را بر لباسها ریخت و آن را آتش زد. ریز علی در حالی که مشعل را بالا نگاه داشته بود، به طرف قطار شروع به دویدن کرد. راننده قطار از دیدن آتش دانست که خطری در پیش است. ترمز را کشید. قطار پس از تکانهای شدید، از حرکت باز ایستاد. راننده و مسافران سراسیمه از قطار بیرون ریختند. از دیدن ریزش کوه و مشعل ریز علی، که با بدن برهنه در آنجا ایستاده بود، دانستند که فداکاری این مرد آنها را از چه خطر بزرگی نجات داده است.
 انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار