کد خبر: ۵۴۴۸۱۳
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۰ 28 December 2017

تو دیریست می دانی که در کار گلاب وگل، حکم ازلی این است که تو شاهد بازاری و آن پرده نشین باشد.اما چو نیک بنگری ، حکم ازلی این نیست،تو به عشق و علاقه ی خود اختیار کرده ای این طریق را، تا جهدی کنی و بگیری غریق را.
امید که کلام و قلمت، رنگ آگاهی به خود گیرد. مخرب نباشد، مدیحه سرا، مداهنه گو، بهانه گیر، توجیه گر ،ترسو، بی درد، هتاک، پرده در و منفی باف نباشد. باب گفتگو را با همگان بگشاید و همه را به تامل وا دارد. جدالی احسن بکند و به نیکوترین وجهی سخن بگوید تا کسی که میان تو و او دشمنیست، همانند دوست بر تو مهربان گردد. این سخن من نیست. کلامی آسمانیست .
چنین محذوراتی بر خیلی ها نیست، باز بر توست که متذکر شوی تا او هم طلبکارانه، دهانی به پهنای فلک نگشاید .
آری
هر کسی را که با قلم سروکاری است، چنین رسالتی بر دوش اوست ،اینچنین است که آگاهی در جامعه شکل می گیرد. صد البته که در آن حالت، کار تو نسبتی با مزد و اجرت نمی یابد وکار خود، صرفا از بهر نان نمی کنی از بهر نام هم نمی کنی . وگرنه با حساب مادی، همه میدانند که مجموعۀ همۀ کارهای تو، حتی مزدی برابر با یک شوت آن بازیکن به توپ گرد فوتبال هم نمیگیرد که تازه، راهی به درون دروازۀ تیم حریف ببَرَد یا نَبََرَد. عشقی در ذات کار توست که تضمین تداوم آنست.
نسبت کار تو با مواجب مادی، عموما چنین است. تو مزد خود از فیش حقوق نمی گیری. از حرمت و نگاه جامعه می گیری . تو در اوج نیاز هم، بندگی چو گدایان، به شرط مزد نمی کنی، چرا که دوست ،خود روش بنده پروری داند .
هر قلمی به نفس اینکه قلم است، از این حرمت و احترام ، سهم و بهره می برد.
از حساسیت کار تو هم بگویم که حتی طاقت فرساتر ازکار یک نویسنده و محقق علمیست.
افراد تئوریک، معمولا مطالب خود را سنگین می نویسند و دغدغۀ اقبال عمومی را در سر ندارند. امّا وظیفۀ تو ، تزریق مفاهیم آگاهی بخش به فرا خور ذهن و نیاز جامعه است واین کار آسانی نیست.
استنباط ما از کار تو فعلا ، همانی نیست که در دنیا از او وجود دارد.اثر ماندگار «یک بستر و دو رویا» نوشتۀ «آندره فونتن» سردبیر روزنامۀ «لوموند» هنوز هم یک کتاب مرجع دانشگاهیست.ما با چنین رتبه ای از روزنامه نگاری فاصله داریم .اما باید دانست که روزنامه نگاری و خبرنگاری و طنز نویسی و کارهایی از ایندست در هیچ نقطه از جهان مسیر آسانی نپیموده است.چه بسیار دوربین های خبرنگاری در اقصی نقاط جهان که از دست او گرفته و بر سرش کوبیده اند. اما امروز این مسیر به مدد تکنولوژی جدید، راه آسان و همواری در پیش رو دارد.
امروز عرصه ی خبرنگاری با انبوه متراکمی از اخبار مواجه است که جان کارش ازآن فزونی می یابد. ما باید خرسند باشیم که تحولاتی از ایندست را در عصر جدید شاهد هستیم که هر لحظه اخباری را در اختیار ما می نهد که پدران ما در تراکم سالها از آن بی خبر بوده اند.عمر نسل ما شاید برای دیدن تحولات پرشتاب دیگری نیز کفاف خواهد داد. امّا نسل بعد از ما شگفتیهای زیادی در آن عرصه خواهد دید. صنایع رسانه ای به استقبال چنین تحول عظیم خبری در جهان میروند.تحولی که با آن،همۀ جهان، در لحظۀ وقوع خبر قرار می گیرند.
هنوز که هنوز است دنیا از حجم بمب‌هایی که امریکا بر سر مردم ویتنام ریخت بی خبر است اما به مدد همین تکنولوژی، جهان از سقوط برج دوقلوی تجارت جهانی و اصابت پرندۀ باروت به آن و خشونت سربازان آمریکایی با چند پیر زن بی پناه عراقی و.... در همان لحظۀ وقوع آن اطلاع یافت و از پرقدرت ترین کشور جهان برای کنترل پخش خبر آن، کاری ساخته نبود.
ماهواره هایی که با کاربرد غیر نظامی به فضا ارسال می شود. انحصار پر قدرت ترین کشورها را در بسیاری از زمینه های اطلاعاتی شکسته است. داده های حاصل از این ماهواره ها انفجار عظیم اطلاعاتی را به همراه دارد و از داده های خبری آن، انقلابی در همۀ نقاط جهان بر پاست. دورانی که خبر در انحصار و کنترل بخصوصی بود که پخش بشود یا نشود تقریبا سپری شده است.
با چنین تحولی در عرصه ی خبر ، کار تو متفاوت از کارهای دیگران است. تنگنای زندگی و معیشت و برخی بی مهری ها، تو را نیازارد که هر کسی آگاهتر پر درد تر و هرکسی بیدارتر رخ زردتر

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
با سلام مطلب خوبی است مخصوصا برای روز خبرنگار روز 17 مرداد .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار