کد خبر: ۵۴۸۸۴۴
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۹ 07 January 2018

اکبر بهنام‌جو در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: باتوجه به اینکه هم‌اکنون آمار بیکاری در استان اردبیل 65 هزار نفر است مطالعه وسیعی در راستای تفکیک آمار شهرها، رده سنی بیکاران و سطح سواد آنان در سطح استان آغاز شده است که تا کنون داشتن مدرک فوق دیپلم در میان بیکاران یکی از نکات قابل توجه بوده که این امر توجه مسئولان به  موضوع تسهیل و تسریع شرایط سرمایه‌گذاری، اشتغالزایی و کارآفرینی را بیش از پیش می‌طلبد.

وی تصریح کرد: برای رفع بیکاری سری برنامه‌هایی در دستور کار قرار گرفته است که تدوین و تهیه سند توسعه اشتغال شهرها جزو همین برنامه‌هاست و تا پایان امسال باید تمام شود که این سند با توجه به پتانسیل هر شهرستان در هر حوزه‌ای انجام می شود.

معاون عمرانی استاندار اسبق اصلاح فرآیند دادن مجوزها و تسهیل و تسریع در ارائه آنها را بسیار حائز اهمیت در کاهش بیکاری دانست و اظهار کرد: برای استانی که می‌خواهد ظرفیت اشتغال خود را بالا ببرد زیبنده نیست که پروسه ارائه مجوز‌های مختلف در حوزه اشتغال و تولید را تا به این میزان معطل کند که در همین راستا باید پروسه ارائه مجوزها و فرآیند اخذ زمین و مجوز سریع تر انجام شود.

بهنام‌جو افزود: همچنین اصلاح فرآیند امتیازات و تسهیلات بانکی نیز باید در دستور کار باشد که در این زمینه تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم.

کارخانجات نساجی اردبیل به چرخه تولید باز می‌گردند

استاندار اردبیل گفت: کارخانجات نساجی استان اردبیل که کارخانه بزرگ سبلان پارچه یک واحد از این کارخانه‌هاست با برنامه‌ریزی ها و تامین زیرساخت های مناسب در کمتر از یک سال به چرخه تولید برمی‌گردند.

بهنام‌جو یکی از کارخانه‌های نساجی اردبیل را کاملا راکد عنوان کرده و گفت: کارخانه دیگر نیز با ظرفیت 10 یا 15 درصدی در حال فعالیت است که در صورت راه‌اندازی مجدد و تقویت خط تولید آن ها شاهد رشد چشمگیر اشتغال در استان هستیم.

وی تصریح کرد: در حال‌حاضر کار مطالعاتی احیای کارخانه‌های نساجی اردبیل در حال انجام می‌باشد که این کاخانجات دوباره به چرخه تولید بازگردند که در صورت تحقق سریع این مهم 3 یا 4 هزار نفر به مجموعه اشتغالزایی استان افزوده می‌شود.

استاندار اردبیل گفت: فعال کردن کارخانه‌های پارچه اردبیل جزو اولویت‌ها هستند که در همین راستا رایزنی با مدیرعاملان بانک هایی که این کارخانه‌ها را تملک کردند انجام شده و در برنامه داریم در 6 ماهه نخست سال آینده این کارخانه‌ها به طور کلی تعیین تکلیف شده و در نهایت با راه‌اندازی مجدد آن ها به مدار اشتغالزایی استان مجددا اضافه شود.

بهنام‌جو یکی از مشکلات اساسی و کنونی استان را بیکاری جوانان و به ویژه فارغ‌التحصیلان دانست و افزود: استفاده از ظرفیت های حوزه‌های مختلف به یک میزان می تواند استان را از وضعیت کنونی اشتغال رهایی داده و در مقابل تحول عظیمی در حوزه اشتغالزایی را رقم زده و به ارمغان آورد.

از جوانب مختلف برای راه‌آهن اردبیل اعتبار جذب می‌کنیم

معاون عمرانی استاندار اسبق اردبیل گفت: پیگیری‌های اساسی از طرح راه‌آهن اردبیل-میانه که در سال 84 باسفر ریاست جمهوری به طور قطعی قول داده اجام شد که ماحصل این اقدامات خروج راه‌آهن اردبیل از ردیف مشارکتی و رسیدن به ردیف اجرایی بود.

بهنام‌جو با تاکید بر سرعت کند پیشرفت فیزیکی راه‌آهن اردبیل در طول 13 سال گذشته افزود: پیشرفت فیزیکی پروژه ریلی اردبیل در طول 13 سال گذشته 46 درصد بود که در برنامه داریم تا با تخصیص و جذب اعتبارات ویژه از منابع مختلف این پروژه را در آینده‌ای نه چندان دور مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

افتتاح راه‌آهن 178 کیلومتری اردبیل در سال 99

وی اظهار کرد: در بازدیدی که از 178 کیلومتر مجموع پروژه راه‌آهن اردبیل داشتیم وضعیت موجود را مشاهده کردیم که این طرح با 24 هزار متر تونل و 4 هزار پل‌های خاص یکی از پیچیده‌ترین پروژه‌های ارتباطی استان اردبیل می‌باشد که در دستور کار داریم تا با برنامه‌ریزی خوب و جذب اعتبارات از جوانب مختلف طی 3 سال آینده قطعا این پروژه را به بهره‌برداری برسانیم.

استاندار اردبیل اعتبارات امسال این پروژه را 86 میلیارد تومان عنوان کرده و افزود: برای آخر امسال نیز 100 میلیارد تومان پیشنهاد داده شده که برای این موضوع نیز پیگیر هستیم و ابلاغ می شود که در کنار این مهم برای سال آینده نیز اعتبار 105 میلیارد تومانی پیشنهاد داده شده است که در همین رابطه خوشبختانه اعتبار راه‌آهن اردبیل نسبت به سایر استان های کشور رشد 22 درصدی را نشان می‌دهد.

نصب روزشمار راه‌آهن اردیبهشت‌ماه سال آینده

بهنام‌جو گفت: با ابلاغ بودجه سال برای اجرای روزشمار راه‌آهن اردبیل در یک یا دو میدان اصلی شهر برنامه‌ریزی دقیقی انجام شده است که از منابع دیگر نیز جذب اعتبار خواهیم داشت تا این روزشمار را به عنوان یک دلگرمی به مردم هیده دهیم که انعکاس تمامی تصاویر عملیات اجرایی این پروژه به صورت روزانه در دید مردم خواهد بود.

راه‌های شمالی اردبیل حادثه‌خیزترین راه‌های ارتباطی هستند

وی با اشاره به مشکلات راه‌های شمال استان گفت: طی برنامه‌ریزی جامع و 4 ساله قرار بر این شده تا تمامی راه های شمال استان اردبیل چهاربانده شود.

معاون عمرانی استاندار اسبق اردبیل تصریح کرد: در بحث پروژه‌های حمل و نقل و راه‌های ارتباطی استان اردبیل برنامه‌های خوبی با نظر مشاوران داخلی و خارجی و همچنین مشارکت سرمایه‌گذاران چه خصوصی و چه دولتی طی دو ماه گذشته انجام شده است که در همین راستا برنامه‌ریزی کردیم تا 4 سال آینده تمامی راه‌های شمالی استان را که یکی از پروژه‌های مهم زیرساختی استان نیز محسوب می‌شود، چهاربانده کنیم.

بهنام‌جو با بیان اینکه جاده اردبیل-سرچم نیز در اولویت اجرای طرح چهاربانده راه‌ها و جاده‌های مواصلاتی در استان اردبیل قرار گرفته است، افزود: به دلیل موقعیت خوب این محور و ارتباط اردبیل به سایر استانهای کشور طرح چهاربانده کردن آن آغاز شده است و در حال برنامه‌ریزی و مطالعه وسیع در این زمینه هستیم.

گردشگری زمستانی در اردبیل باید احیا شود

استاندار اردبیل فصل زمستان اردبیل را یکی از ظرفیت ها و امتیازات خوبی برای رونق اشتغال دانست و افزود: باید زمستان اردبیل باتوجه به قابلیت‌ها و زیرساخت‌های خوب طبیعی باید اشتغالزایی خوبی داشته باشد چراکه نمونه این موضوع در کشورهای مدرن دنیا وجود دارد و مطابق با این شهرها و کشورهای مدرن باید زمستان اردبیل را نیز فعال کنیم.

بهنام‌جو آبگرم‌های اردبیل را از امتیازات خوب برای فعالسازی زمستان اردبیل برشمرد و گفت: اجرای دو و سه مجموعه آبدرمانی مدرن در دستور کار است و سرمایه‌گذاران نیز در این زمینه اعلام آمادگی کردند.

 خرید 2 تله کابین برای پیست اسکی آلوارس

وی بیان کرد: در حال‌حاضر برای تله کابین مشاور داخلی و خارج کشور داریم چرا که به دلیل اندیشیدن به بازار خارجی باید از حضور و ظرفیت مشاوران خارجی و شناخت سلیقه‌های متفاوت از آنان استفاده کنیم.

استاندار اردبیل اظهار کرد: در کنار این بحث پرداختن به مسئله و بحث مهم پزشکی آب درمانی است که برای انجام این پروژه موثر در تقویت گردشگری زمستانی اردبیل نیز برنامه‌هایی در دستور کار داریم که در همین رابطه با همکاری علوم پزشکی 20 نفر از پزشکان عمومی را برای آموزش پزشکی درمانی به خارج از کشور اعزام خواهیم کرد که این برنامه اولویت‌دار در حال حاضر جزو مصوبات است.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار