تابناک اردبیل بررسی می کند؛
استان اصفهان دومین استان از حیث رشد و افزایش صادرات غیرنفتی و استان اردربیل در رتبه 24 کشور قرار دارد.
کد خبر: ۵۵۰۱۴۷
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۲ 10 January 2018

به گزارش خبرنگار تابناک اردبیل، صادرات یکی از پایه‌های اساسی در پیشبرد هر چه بیشتر اهداف تعیین شده در مسیر توسعه اقتصادی به شمار می رود، مقوله‌ای که در سیاست های موسوم به اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از جامع ترین و راهبردی ترین نقشه راه اقتصادی، به آن تاکید بسیاری شده است.

بدون تردید، صادراتی باعث پیشرفت اقتصادی خواهد شد که در قالب غیرنفتی معنا و مفهوم پیدا کند، در غیر این‌صورت با خام فروشی امکان تحقق و دستیابی به افق و چشم انداز ترسیم شده غیرممکن خواهد بود. بنابریان هر اندازه در صادرات غیرنفتی به توفیقات بیشتری نائل شویم ، شاهد دستاوردهای ارزنده تری در عرصه اقتصادی کشور خواهیم بود.

بر اساس گزارش های منتشر شده؛ ایران در نیمه نخست امسال ، حدود 20 میلیارد و 545 میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته که در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال قبل، بیش از 3 درصد، کاهش را نشان می دهد و با عنایت به لزوم افزایش هر چه بیشتر صادرات محصولات غیرنفتی، این اعداد و ارقام نوید بخش به نظر نمی رسد.

در میان استان‌های کشور، استان تهران با رشد 90 درصدی، بیشترین میزان افزایش صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده که این موضوع نشان دهنده، دمیده شدن روحی جدید در کالبد اقتصادی این استان از لحاظ صادرات است.

محمد اسلامی،کارشناس بازار در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به استقرار 16 شهرستان در استان تهران، اظهار کرد: هر کدام از شهرستان های قرار گرفته در خطه جغرافیایی تهران، از ظرفیت‌های خاص به خود برخوردار هستند و با وجود قابل تقدیر بودن تدابیر اتخاذ شده برای رشد 90 درصدی صادرات محصولات غیرنفتی از این استان، همچنان فرصت های مغفول بسیاری در این عرصه وجود دارد که باید شناسایی، حمایت و به کار گرفته شوند.

استان اصفهان نیز دومین استان از حیث رشد و افزایش صادرات غیرنفتی به شمار می رود و برآوردها حاکی از افزایش 21 درصدی وزن و 17 درصدی ارزشِ صادرات غیرنفتی در این حوزه  است.

اسلامی در ادامه گفت: طبق آمار؛ در انتهای جدول نیز استان کهکیلویه و بویر احمد و سپس اردبیل، چهار محال و بختیاری، خراسان شمالی، همدان، قم، البرز، گلستان و سمنان قرار گرفته اند که هر کدام در مجموع شش ماهه نخست امسال، ارزش صادراتی محصولاتشان کمتر از 100 میلیون دلار بوده است.

وی در خاتمه یادآور شد: در هر یک از استان های کشور، ظرفیت هایی وجود دارد که باید با شناسایی و حمایت، به‌صورت بالفعل در آیند و به طور قطع در چنین شرایطی، فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی امری سهل و آسان خواهد بود.

انتهای پیام

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار