معاون شرکت آب منطقه‌ای اردبیل خبر داد؛
معاون حفاظت شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: برغم بارندگی‌های اخیر ذخایر منابع آبی در پشت سدهای استان از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست.
کد خبر: ۵۹۱۲۱۱
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۸ 16 April 2018

به گزارش تابناک اردبیل، نبی الله پاسبان عیسی‌لو در گفتگو با خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت ذخیره آب در پشت سدهای در دست بهره برداری استان اضافه کرد: هم اکنون ۵۶ درصد ظرفیت مخازن سدهای استان پر است.

وی با اشاره به حجم ۱۶۹ میلیون متر مکعبی این سدها یادآور شد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد کاهش دارد، این درحالی است که کمتر از ۲۰ روز به شروع فصل بهره برداری مانده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل میزان بارندگی ها از ابتدای سال آبی ۹۷-۹۶ را ۲۰۲ میلی متر عنوان کرد و ادامه داد: این رقم بارندگی نسبت به مشابه سال گذشته شش درصد کاهش داشته است.

کاهش ۶ درصدی بارندگی‌ها

وی با تاکید بر اینکه ورودی به مخازن سدهای استان نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۷ درصد کاهش داشته است، تصریح کرد: در حال حاضر ورودی ثبت شده سدهای استان ۹۱ میلیون متر مکعب است.

پاسبان عیسی لو با توجه به وضعیت منابع آبی منطقه از بهره برداران بخش کشاورزی خواست نسبت به مدیریت مصرف بهینه آب توجه داشته باشند.

وی یادآور شد: با توجه به کاهش ۴۵ درصدی سهم کشاورزی از سد یامچی نسبت به سال گذشته علاوه بر مدیریت بهینه مصرف و جلوگیری از اتلاف آب، از کشت هرگونه محصول پر آب بر بهاره ممانعت می شود.

ممانعت از کشت محصولات پرآب‌بر

معاون شرکت آب منطقه ای اردبیل با بیان اینکه در سد قوریچای نیز با کاهش ۵۸ درصدی حجم مخزن نسبت به سال گذشته روبرو هستیم، بیان داشت: در این راستا از کشت هرگونه محصول پر آب‌بر جلوگیری خواهد شد.

به گفته وی در سد سبلان هم با توجه به کاهش ۲۸ درصدی حجم مخزن نسبت به سال گذشته و کاهش امکان رهاسازی از سد و وضعیت نامطلوب حوزه آبریز دره رود، از کشت برنج در حاشیه رودخانه مذکور ممانعت می شود.

انتهای پیام

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار