کد خبر: ۷۰۵۷۶۶
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰ 21 January 2019

ساختمان پزشکان نخستین مجتمع دو منظوره با کاربری پزشکی و درمانی است؛ این مجتمع با هدف پاسخ به نیاز شهروندان و کاهش ترافیک در بافت تاریخی شهر و میدان سرچشمه، احداث شده و طراحی آن بر اساس پاسخ به تمامی مشکلات پزشکی همراه بوده است.

این پروژه در سالهای اخیر به دلیل شکست در اهداف خود محل نقدی بر دستگاههای متولی بوده که هر یک بخشی از احداث و بهرهبرداری از آن را بر عهده داشتند.

مجتمع پزشکان نه تنها موجب نشد تا ترافیک خودرویی و رفت و آمد شهروندان به بافت تاریخی کاهش یابد بلکه در مقابل شاهد رشد قارچ گونه مطبهای پزشکی و مجوزهای صادره در کوچههای منتهی به میدان سرچشمه به عنوان مرکز مطبهای پزشکی هستیم.

 از سویی بی استفاده ماندن این ساختمان در وضعیتی است که با وجود محدودیتهای مالی دولت، برای بهره برداری از این پروژه  60 میلیارد تومان هزینه شده وبخش عمده‌ای از آن بیاستفاده مانده تا جایی که ساختمان پزشکان از سوی پزشکان استقبال نمی‌شود.

ساختمان پزشکان قرار بود خدمات درمانی استاندارد را نه تنها برای شهروندان اردبیلی بلکه برای اتباع آذری که اغلب به بهانه دریافت خدمات درمانی به اردبیل سفر می‌کنند، ارائه دهد بر همین اساس در این مجتمع بخش‌های مختلفی از جمله قلب، عروق، مغز، رادیولوژی، فیزیوتراپی، اعصاب، ارتوپدی، چشم پزشکی،دندان پزشکی، داخلی و پلی کلینیک شامل آزمایشگاه، داروخانه و شنوایی تعبیه شد.

مجموعه‌ای که به اذعان خود پزشکان کم‌نظیر بوده و با این وجود دلایل متعدد موجب شده تا مورد استقبال قرار نگیرد؛ در سه سال گذشته نزدیک به 90 درصد مطب پزشکان در مجتمع پزشکی و درمانی اردبیل به خریداران که عضو جامعه پزشکی اردبیل هستند، واگذار شده است و تنها 30 درصد این واحدها فعالیت نسبی دارند.

یکی از دلایل عمده‌ای این مسئله ترس پزشکان از ریزش بیماران خود است تا جایی که به اعتقاد یکی از پزشکان، این مجتمع به دلیل اینکه ناشناخته بوده و دورازمرکز شهر است چندان نمی‌تواند در جذب بیماران موفق عمل کند.

عدم رضایت بیماران مراجعه کننده به میدان سرچشمه

هر چند ساختمان پزشکان نتوانسته به دلیل ضعف مدیریت‌ها به شکل مطلوبی معرفی شود اما در خود میدان سرچشمه به عنوان مرکز قرار‌گیری مطب‌های درمانی و آزمایشگاه‌های پزشکی نیز ترافیک خودرو و تراکم بیش از حد بیمار در مطب‌ها موجب نارضایتی خود شهروندان است.

یکی از شهروندان اردبیلی در این خصوص گفت: سال‌ها است مطب‌های پزشکی در کوچه شمس، کوچه عارف و کوچه طوی متمرکز شده‌اند و مردم چاره‌ای جز مراجعه به این منطقه از شهر ندارند.

فاطمه محمدپور تصریح کرد: اغلب پزشکان و متخصصان سرشناس در این منطقه از شهر مطب دارند و مردم ناگزیر به میدان سرچشمه مراجعه می‌کنند.

وی با اعلام بی‌اطلاعی از وجود ساختمان پزشکان در اردبیل افزود: چنین ساختمانی می‌تواند به صورت مطلوب خدمات ارائه کند اما در وضعیت فعلی ترافیک میدان سرچشمه خود آزاردهنده است و با وجود اینکه برخی اقدامات از سوی شهرداری اردبیل برای ساماندهی کوچه‌ها انجام شد اما عملا ترافیک کاهش نیافته است.

این اظهارات در حالی است که میدان سرچشمه که در بافت تاریخی و مرکز شهراردبیل است در سال‌های اخیر شاهد رشد قارچ گونه مطب‌های پزشکی بوده که نه به رعایت اصالت بافت تاریخی و نه ظرفیت ترافیک تردد انسان و خودرو توجهی نداشته است.

در اظهارات قابل توجهی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل پیش از این اعلام کرده بود که اغلب مطب‌ها ملک شخصی بوده و نمی‌توان به اجبار پزشکی را به مکان دیگر انتقال داد.

قدرت اخوان اکبری با اذعان به ضرورت ساماندهی مطب‌ها تصریح کرد: پروانه مطب‌های پزشکی از سوی نظام پزشکی صادر می‌شود و نمی‌توان محدودیتی در این خصوص قائل شد.

در حالی که اخوان اکبری به ضرورت تعریف بسته‌های تشویقی برای استقرار پزشکان در مکانی دیگر اشاره کرده بود، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان در گفتگو با خبرنگار تسنیم تصریح کرد: به خاطر استاندارد بودن ساختمان پزشکان اردبیل از هر لحاظ مورد قبول ماست.

محمد‌رضا رضایی تصریح کرد: مجو‌زهای مطب‌های پزشکی مورد تائید است و هیچ قانونی برای منع کردن پزشکان برای احداث مطب در میدان سرچشمه یا ساختمان پزشکان نداریم.

وی افزود: با کاهش حجم ترافیک در میدان سرچشمه مشکلات ترافیکی این منطقه رفع نخواهد شد واگر پزشکان در این منطقه فعالیت نداشته باشند اصناف دیگر مشغول به کار خواهند شد.

‌در حالی که متولیان بهداشت و درمان هیچ مشکل و منع قانونی در جانمایی مطب‌ها نمی‌دانند، بسیاری از کارشناسان معتقدند ساختمان پزشکان به دلیل همین جانمایی اشتباه در میدان سرچشمه احداث شده است و روند انتقال پزشکان باید در سه سال گذشته به مرور زمان انجام می‌شد.

 
ضرورتی که جواد زنجانی فرمانداراردبیل در سال 96 و در جلسه شورای ترافیک استان به آن اظهار کرد و گفت: انتقال پزشکان به ساختمان پزشکان می‌تواند ترافیک مرکز شهر را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.
 
 دستگاه متولی: پروژه ما شکست نخورده است

به گزارش تسنیم، موضوعی که این سوال را در ذهن مخاطب تداعی می‌کند که آیا ساختمان پزشکان یک پروژه تبلیغاتی از سوی دستگاه متولی سازنده بوده و به شکست انجامیده است؟

معاونت بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی معتقد است هدف از بهره برداری این پروژه کاهش ترافیک مرکز شهر اردبیل بوده و بهترین مکان برای آن انتخاب شده است؛ تا جایی که از نظردسترسی در مکان مناسبی واقع شده است.

شهرام باباخانی با بیان اینکه نزدیکی این ساختمان به بیمارستان امام خمینی (ره) مزیت منحصر به فردی برای آن فراهم ساخته است، افزود: البته ساختمان پزشکان با هدف انتقال کامل پزشکان از میدان سرچشمه نبوده و لازم است از ظرفیت میدان سرچشمه نیز به شکل مطلوب استفاده شود.

بر خلاف آنچه از سرگذشت این پروژه عنوان شد، باباخانی افزود: این پروژه را ناموفق نمی‌دانم  و تا کنون حدود 90 درصد از واحدهای این ساختمان به فروش رسیده و در 30 درصد نیز فعالیت پزشکان آغاز شده است.

وی که فعالیت 30 درصدی واحدهای ساختمان پزشکان را یک موفقیت می‌داند تصریح کرد: عدم آشنایی مردم و مسئولان یکی از موانع رونق این مجتمع است و با فعالیت کامل این ساختمان تا 10 سال آینده نیازی به ساختمان پزشکان دیگر در این شهر نخواهیم داشت.

باید خاطر نشان کرد که ساختمان پزشکان اردبیل با تمام مزیت‌های که  برای آن تعریف شده، نگرانی هم در باب دسترسی  مردم از اقسا نقاط شهر را را به دوش می‌کشد که در این مورد شهرام باباخانی اظهارکرد: در صورت رونق این ساختمان  با فرمانداری و شهرداری اردبیل به توافق رسیدیم که خودروهای ثابت خطی از میدان سرچشمه به این مجتمع تعریف شود.

معاونت بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان با اشاره به عدم اقبال عمومی در مجتمع پزشکان اردبیل تصریح کرد: از ابتدای آغاز به کار این ساختمان، با دانشگاه علوم پزشکی مذاکراتی انجام شده تا برخی کلینیک‌های فوق تخصصی این دانشگاه به محل ساختمان پزشکان انتقال یابد.

این پیشنهاد که بیشتر به نوش داروی پس از مرگ سهراب شباهت دارد تقلای دستگاه‌های اجرایی برای احیای ساختمان خالی پزشکان را نشان می‌دهد.

اما سوال اینجا است که در فقر مالی دولت تا چه میزان احداث این پروژه بدون در نظر گرفتن روند بهره برداری از آن ضرورت داشته و آیا مردم در پروژه‌ای که به اعتقاد برخی منتقدان کارنامه عملکرد برای مدیران وقت محسوب می‌شود، نقشی دارند؟

انتهای پیام

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار