بررسی طرح های پیشنهادی
دادستان اردبیل با اشاره به گستردگی تخلفات و طیف عظیم متخلفان در زمینه عرضه کالاهای اساسی و کنترل قیمتها، خواستار استفاده از ظرفیت‌های بسیج در این باره شد.
کد خبر: ۷۰۶۱۷۹
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۳ 22 January 2019
به گزارش تابناک اردبیل، سیدناصر عتباتی در اولین جلسه کمیته نظارت بر فرآیند مصرف مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی در دادگستری اردبیل اظهار کرد: ما در حال حاضر در یک جنگ نابرابر اقتصادی واقع شده‌ایم و انکار تاثیر تحریم‌ها ممکن نیست.
 
وی با اشاره به اینکه بخشی از مشکلات که در مسیر تولید، توزیع و عرضه در بازار مشاهده می‌شود به دلیل عدم مدیریت بهینه منابع و نظارت دقیق از سوی مراجع ذیربط و متولیان است، خاطرنشان کرد: ما باید در سطح شهر با نظارت دقیق و مستمر نسبت به توزیع کالاهای اساسی مردم با قیمت واقعی اقدام کنیم و این نظارت را باید مردم به خوبی لمس کنند.
 
دادستان عمومی و انقلاب اردبیل بالا بردن حساست دستگا‌ه‌های مسئول در راستای نظارت دقیق بر قیمت‌های بازار را یادآور شد و بیان کرد: در بخش تخلفات صنفی سیستم قضائی وارد شده و با نظارت دقیق و کنترل قیمت‌ها در بازار در راستای دستورالعمل ابلاغی از سوی دادستانی کل کشور مبنی بر ساماندهی و مقابله با تخلفات عمل می‌کند.
 
وی به هم اندیشی در راستای تعادل قیمت در بازار را با دستگاه‌های اجرایی و نظارتی استان اشاره کرد و افزود: وضعیت نامناسب و بی‌قانونی قیمت در بازار به نحوی کنترل شود که کالاهای اساسی مردم از قبیل گوشت قرمز که با دلار 4200 تومانی وارد بازار می‌شود به همان قیمت به مردم عرضه شود و معیشت مردم بیش از این در تنگنا قرار نگیرد.
 
دادستان عمومی و انقلاب اردبیل هدف از تشکیل کمیته نظارت بر فرآیند مصرف مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی و چگونگی اقدام و مقابله با تخلفات و جرایم مربوطه را ساماندهی وضعیت و اقتصاد موجود در جامعه دانست و بیان کرد: تقویت نظارت در بطن جامعه از سوی دستگاه قضا و با همکاری تعزیرات حکومتی و سازما صمت در دستور کار قرار گرفته تا این کالاها که قوت لایموت مردم هستند به سهولت در سطح بازار توزیع شود.
 
عتباتی هدف دشمن را مانور دادن رروی معیشت مردم با هدف سلب اعتماد آنان از نظام اعلام و تصریح کرد: در دستورالعمل ابلاغی از سوی دادستانی کشور برای استان اردبیل کالاهایی از قبیل گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، شکر، برنج وارداتی، روغن نباتی و لبنیات پرمصرف تعیین شده که با اولویت قرار دادن اصل نظارت نسبت به تعیین قیمت واحد در استان اقدام خواهد شد.
 
وی فلسفه تشکیل این کمیته را مطالبه‌گری دستگاه قضا از متولیان امر در راستای حمایت و پشتیبانی دانست و خاطرنشان کرد: بازرسان سازمان صمت در استان اردبیل نظارت‌های خود را باید به حالت معمول و متداول به پیش برند چرا که در وضعی فعالی تخلفات گسترده در عرضه محصولات مورد نیاز و کالاهای اساسی مردم مشاهده می‌شود.
 
دادستان اردبیل: ضرورت بهره مندی از ظرفیت بسیج
 
دادستان عمومی و انقلاب اردبیل گفت: البته بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت به دلیل گستردگی این تخلفات توان مقابله با طیف عظیم متخلفان را ندارند که ضروری است در این راستا از ظرفیت‌های بالای بسیج استفاده شده و با راه‌اندازی کمیته‌های شهرستان نسبت به اجرای دستورالعمل‌های ابلاغی اقدام شود.
 
عتباتی ادامه داد: کالاهای اساسی باید با یک قیمت واحد در بازار عرضه شود و وضعیت طوری نباشد که ما شاهد ده‌ها قیمت متفاوت در یک کالا باشیم که این اصلا برازنده جامعه ما نیست.
 
وی نظارت و کنترل انبارهای کالا را نیز مهم ارزیابی کرد و گفت: دستگاه قضا در راستای وظیفه نظارتی و کنترلی خود نسبت به کنترل و بازرسی از این انبارها اقدام کرده و درصدد کنترل قیمت از درب کارخانه تا بازار است.
 
دادستان عمومی و انقلاب اردبیل با تاکید بر ممنوعیت خروج دام زنده از استان بیان کرد: مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان، پارس و گمرک بیله‌سوار را تحت نظارت داریم و در صورت مشاهده خروج دام زنده از مرزها این دام‌ها در داخل استان ذبح شده و به مصرف عمومی می‌رسد.
 
عتباتی از تشکیل کمیته تلفیقی در سطح شهر برای مقابله با تخلفات احتمالی و نظارت بر چرخه تولید، تولید و عرضه با همکاری تعزیرات حکومتی و سازمان صمت خبر داد و گفت: هر نوع اختلالی که در این چرخه از سوی هر فردی ایجاد شود قطعا منجر به صدور کیفرخواست شده و با آن برخورد قضائی صورت می‌گیرد.
 
عاملی:بازرسان افتخاری به کار گرفته شوند

حامد عاملی هم در جلسه نظارت بر فرآیند عرضه مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی استان اردبیل با بیان اینکه سازمان صنعت، معدن و تجارت با محدودیت نیروهای بازرس مواجه است، توضیح داد: بازرسین فعال در این بخش با وجود سنگینی وظایف عهده‌دار فعالیت‌های مهم و متعددی هستند.

وی به فعالیت ۷۰ نیروی بازرس در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل اشاره کرد و افزود: اغلب این نیروها از لحاظ سازمانی با مشکل استخدامی مواجه هستند.

رئیس صنعت، معدن و تجارت استان یادآور شد: بازرسین افتخاری با روحیه بسیج‌وار خود می‌توانند با ضوابط خاص در کنترل بازار و انجام نظارت‌های مورد نیاز یاری‌گر گشت‌های بازرسی باشند.

عاملی به دیگر مشکلات مهم موجود در حوزه اقتصادی اشاره کرد و افزود: با وجود تخصیص ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی در تامین کالاهای اساسی مردم تاثیر اعتبارات درنظر گرفته شده را در سفره‌های مردم نمی‌بینیم و با نظارت و جدیت ویژه باید این مشکل به صورت ملی برطرف شود.

به گفته وی با تشکیل گشت‌های مشترک بازرسی نظارت‌های ویژه‌ای بر قیمت گذاری کالاها و جلوگیری از احتکار و انبار کالاهای ضروری انجام می‌پذیرد و به صورت جدی با زیرپا گذارندگان قوانین برخورد خواهد شد.

رئیس صنعت، معدن و تجارت استان ادامه داد: در مدیریت بازار و قیمت‌های موجود علاوه بر توجه به رعایت حقوق مردم باید به عرف قضیه نیز توجه شده و شرایط بازار و فروشندگان را نیز درنظر گرفت تا حقی از کسی ضایع نگردد.

رئیس دادگستری:مقابله با مشکلات نیازمند تفکر بسیجی

حجت الاسلام قاصدی هم در این جلسه اظهار کرد: در پی تحریم‌ها، قیمت‌ها رشد بی‌سابقه‌ای داشته و این مسئله موجب سختی معیشت و زندگی مردم شده است.

وی با بیان این که مسؤولان بایستی با تکیه بر امکانات داخلی مشکلات به وجود آمده را مدیریت و رفع کنند، افزود: مردم ما سخت‌ترین فشارها و همچنین جنگ تحمیلی را تجربه کرده‌اند و مسؤولان همچون جنگ تحمیلی می‌توانند با تکیه بر فرهنگ و تفکر بسیجی بر این مشکلات فائق آیند.

قاصدی با انتقاد از سوء مدیریت شرایط فعلی بازار از سوی مدیران اجرایی و متولیان امر، بیان کرد: زمانی که مسؤولان نمی‌توانند به وظایف خود عمل کنند، دستگاه قضایی به منظور تامین امنیت و آرامش مردم وارد عمل می‌شود اما ورود دستگاه قضایی تکالیف سایر دستگاهای اجرایی و مسؤولان را ساقط نمی‌کند.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل تصریح کرد: دستگاه قضایی این مسئله را که فرد یا گروهی بخواهند معیشت و امنیت مردم را با خطر مواجه کنند به هیچ وجه قبول نخواهد کرد و با استفاده از ابزارها و ظرفیت‌های قانونی، قاطعانه با آن‌ها برخورد می‌کند.

قاصدی ادامه داد: متاسفانه بعضاً شاهد هستیم که خود مسؤولان از شرایط فعلی بازار انتقاد می‌کنند اما باید از این آقایان پرسید که چه کسانی و یا چه دستگاهی باید این مشکلات را حل کند؟ آیا به غیر از دستگاه‌های دولتی؟!

قاصدی تنها راه حل مشکلات به وجود آمده در بازار را اتحاد و همدلی تمام دستگاه‌های اجرایی، نظارتی و متولی امر دانست و افزود: انقلاب اسلامی در طول ۴۰ سال عمر خود تاکنون خدمات بی‌شماری را ارائه کرده است و نباید اجازه داد اوضاع موقت فعلی موجود، این رشادت‌ها و ایثارگری‌های مردم را زیر سئوال ببرد.

انتهای پیام

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار