مردم مراقب باشند
بیماری تب کریمه از بیماری‌های خطرناکی است که احتمال ابتلا به آن در اردبیل بالا و بر اساس گزارش مسئولان ۲ بیمار مبتلا به آن در استان شناسایی شده است.
کد خبر: ۷۶۰۵۸۵
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰ 08 July 2019

به گزارش تابناک اردبیل، بنا به اعلام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی استان اردبیل، در سال جاری در پی شناسایی چهار نفر مشکوک و محتمل به ابتلای این بیماری در استان، آزمایش‌های تخصصی و فنی به عمل آمده و ۲ مورد آنها ابتلای قطعی اعلام شد.

دکتر قدرت اخوان اکبری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به مثبت بودن ابتلای ۲ مورد از افراد مشکوک به بیماری تب کریمه کنگو در این استان، اعلام کرد که یکی از این افراد در اثر عوارض ابتلاء به این بیماری جان خود را از دست داد ولی نفر دوم به علت مراجعه و شناسایی به موقع، تحت درمان قرار دارد.

بیماری تب کریمه کنگو با تب ناگهانی، ضعف، سردرد شدید در ناحیه پشت و کمر ظاهر شده و ممکن است موجب خونریزی در لثه و بینی شده و در موارد شدید منجر به مرگ شود.

بنا به اعلام مراکز بهداشتی و درمانی، این بیماری تنها از طریق آزمایش خون قابل شناسایی و تشخیص است.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری حاد ویروسی قابل انتقال از حیوان به انسان است که قابلیت شیوع عمومی ندارد ولی ابتلای موردی افراد، با تب ناگهانی، درد عضلات، تظاهرات خونریزی دهنده شروع شده و حداکثر در ۵۰ درصد موارد موجب مرگ می‌شود.

وی با اشاره به اشتغال تعداد زیادی از جمعیت استان در امور دامداری و ارتباط مستقیم مردم با دام‌ها، خواستار هوشیاری شهروندان در جلوگیری از ابتلای به این بیماری و مراجعه سریع و بموقع به مراکز درمانی در موارد مشکوک شد.

وی بیان کرد: مردم برای جلوگیری از احتمال ابتلاء به بیماری تب کریمه کنگو، باید ضمن آگاهی به روش‌های انتقال، دام‌های خود را در کشتارگاه‌های صنعتی ذبح کنند و در هنگام ذبح دام، از وسایل ایمن استفاده کرده، مواظب گزش کنه بوده و از جداسازی کنه از بدن دام با دست بدون دستکش خودداری کنند.

بنا به اعلام مراجع تخصصی پزشکی و بهداشتی، بیماری تب کریمه کنگو از راه گزش کنه و یا دستکاری و له کردن آن، تماس با دام آلوده، تماس با خون و ترشحات لاشه دام آلوده در زمان ذبح و تماس با خون، ترشحات و نمونه‌های بافتی بیمار آلوده انتقال می‌یابد.

برابر آمارهای موجود، سال گذشته سه شهروند استان اردبیل به این بیماری مبتلا شده بودند که به علت مراجعه به موقع درمان شده‌اند.

موج جدید فراگیری بیماری تب کنگو در کشور

کریم امیری معاون بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور هم دراین باره با اشاره به آخرین آماری که از سوی وزارت بهداشت در این ارتباط منتشر شده است گفت: بر اساس اعلام وزارت بهداشت در سال جاری تا به امروز 54 نفر به این بیماری مبتلا و درمان شده است اما 5 نفر به جان خود را از دست داده اند. 

امیری یادآور شد که به طور معمول افراد که خود بیماری های زمینه ای و ضعف جسمانی دارند در صورت ابتلای به این بیماری ممکن است جان خود را از دست بدهند و گرنه  به طور معمول افراد سالم با ابتلای به این بیماری و با انجام درمان به موقع، جان سالم به در می برند.

معاون سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد که تا با امروز در استان های سیستان و بلوچستان، گیلان، اردبیل، مازندران، خراسان رضوی و  خراسان شمالی از این بیماری گزارش داشته ایم و متناسب با آن اقدامات سم پاشی محل و دام  انجام شدهاست.

وی در پایان درباره بیماری تب خون ریزی دهنده کریمه کنگو به مردم توصیه کرد که حتما گوشت قرمز مورد نیاز خود (به ویژه در فصل گرما) را از مراکز مجاز(  دارای ذبح بهداشتی و مورد تایید سازمان دامپزشکی) تهیه کنند و در صورت مواجهه با دام زنده به آنها نزدیک نشوند.

http://www.tabnakardebil.ir/files/fa/news/1398/4/17/507853_395.jpg

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار