کد خبر: ۷۷۱۲۱۳
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۴ 13 August 2019

پرتوهای آفتاب هر از گاهی از لای ابرهای کم ارتفاع که با سرعت در امتداد شمال شرق به جنوب غرب آسمان در حرکت هستند به زمین مه آلود این بنای باستانی می رسند اما چون زمان کافی برای افزایش دما در ظهر میانه‌های تابستان را ندارند هوا خنک و تا اندازه ای سرد احساس می‌شود.        

میهمانان هرکدام با قیافه‌های مختلف و متعلق به منطقه‌ای از ایران پهناور که در گوشه و کنار حیاط اصلی بقعه شیخ صفی پراکنده اند اغلب با چشمانی کنجکاو و پرسشگر و تعدادی انگشت به لب از این همه تنوع و اختلاف اقلیم ؛ زیبایی و عظمت هنر ؛ تاریخ و فرهنگ در ایران زمین شگفت زده هستند.

ایران پهناور با تاریخ و فرهنگ دیرینه جلوه‌های کم‌نظیر و گاهی بی‌نظیری را از جاذبه های تاریخی ؛ فرهنگی و طبیعی در نقاط گوناگون خود جای داده ولی استان اردبیل به تنهایی مجموعه ای ارزشمند از داشته‌های طبیعی ؛ تاریخی و هنری در ایران است.               

جاذبه های هر یک از بخش‌های طبیعی ؛ تاریخی و هنری استان اردبیل به خاطر تنوع ؛ تعدد و منحصر به فرد بودن به تنهایی توانایی تبدیل نه یک استان بلکه یک کشور متوسط از لحاظ مساحت را به قطب گردشگری در جهان دارند.      

هوای دلپذیر؛ کولر طبیعی برای تمام فصل گرم

اردبیل در سرزمینی بلند و فلاتی شکل واقع است و باوجود تنوع اقلیمی و متغیر بودن وضعیت هوا در این استان در مجموع آب و هوای آن از رژیم معتدل تا سرد مرطوب پیروی می‌کند. 

کوهستانی بودن و ارتفاع بطور نسبی زیاد از سطح دریاهای آزاد ؛ گذر جریان ها و امواج هوای سرد و نیز قرار گرفتن در عرض جغرافیایی بالا سه علت اصلی خنکی هوای اردبیل در فصول گرم و البته سردی آن در پاییز ؛ زمستان و تا حدودی دو ماه اول بهار است.   

طی فصول گرم درحالی که گرمای طاقت فرسا پهنه وسیعی از نیم کره شمالی و ازجمله ایران را در کام خود فرو می برد طبیعت شگفت انگیز اما در گوشه ای از شمال غرب ایران ؛ هوای خنک متمایل به سرد و دلپذیری را برای ساکنانش ارزانی می‌کند.

اقلیم اردبیل از رژیم دمایی و بارشی معمول این فصل که در اکثر نقاط خاورمیانه و ایران و حتی اروپای خوش آب و هوا که به قاره سبز شهرت دارد حاکم است پیروی نمی‌کند به گونه ای که بیشینه دمای هوا در اردبیل و اکثر ایستگاه‌های این استان اغلب از ۲۳  درجه بالای صفر فراتر نمی‌رود.

طبیعت اردبیل امسال هوایی به مراتب خنکتر و حتی متمایل به سرد را از آخرین ماه بهار تاکنون که اوج چله زمستان است عرضه کرده و به غیر از یکی دو روز ساکنان منطقه با گرمای آزاردهنده مواجه نشده‌اند.

کمینه و بیشینه دمای اردبیل به خصوص طی دو هفته گذشته ۱۲ و ۱۹ درجه سانتیگراد بود و در ایستگاه‌های نیر ؛ نمین ؛ سرعین و فرودگاه اردبیل نیز با بیشینه دمای ۱۳ درجه رکورد تازه ای از هوای خنک در این ماه ثبت شد.

این هوای خنک ؛ ساکنان شهرستانهای گرمسیر ایران را در تابستان هرچه بیشتر برای سفر به اردبیل ترغیب می کند مسافرانی که با شگفتی از چنین هوای خنک و متمایل به سرد از قرار گرفتن در این اقلیم کم نظیر به وجد آمده و ابراز خرسندی می کنند.

جلوه ها و چشم اندازهای طبیعی آرامش بخش 

مناظر و چشم اندازهای طبیعی استان اردبیل به اندازه ای فراوان هستند که برای توصیف آنها شاید نیاز به نگارش دهها جلد کتاب قطور باشد و به عبارتی در هر نقطه ای از این  گستره که باشی جلوه ای از نقش و نگارهای کم نظیر طبیعت خود نمایی می‌کند.

هجوم بی امان زندگی شهری ؛ ماشینی و صنعتی قادر به دگرگونی کلی سیمای شهرهای اردبیل نشده است به گونه ای که می توان گفت شهرهای بزرگ و حتی مرکز این استان هم نشانه ها ؛ جلوه ها و