فرماندار اردبیل گفت: با به صدا در آمدن سوت کمبود و تنش آبی از سال آینده احتمال جیره‌بندی آب برای شهروندان اردبیلی وجود دارد.
کد خبر: ۷۸۰۴۸۶
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶ 16 September 2019
جیره‌بندی آب در کمین شهروندان اردبیل

به گزارش ایرنا ، جواد زنجانی روز دوشنبه در جلسه شورای حفاظت منابع آب افزود: برای جلوگیری از تنش آبی در این شهرستان چاره‌ای جز مدیریت مصرف و تامین منابع آب پایدار نیست و باید دستگاه‌های اجرایی فکر اساسی در تامین آب پایدار داشته باشند در غیر این صورت از سال آینده شاهد جیره‌بندی آب آشامیدنی در اردبیل خواهیم بود.
وی اظهارداشت: برای جلوگیری از جیره‌بندی آب علاوه بر تامین منابع آب پایدار افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه و راه‌اندازی خط انتقال آب از منابع جدید ضروری است و سالانه باید ۱۰۰ هزار متر مکعب آب در مرکز استان ذخیره‌سازی شود تا در مصرف آب شهروندان مشکلی بوجود نیاید.
فرماندار اردبیل ادامه داد: تا ۲۵ سال آینده میزان جمعیت اردبیل به ۹۰۰ هزار نفر می‌رسد و تامین آب شهر و روستاهای سخت‌تر خواهد شد و بر این اساس مدیریت مصرف آب در کنار اجرای طرح‌های اساسی برای ذخیره‌سازی الزامی است و اگر فکر اساسی در تامین آب پایدار و مدیریت مصرف  نشود همه ذخایر پشت سدها به اتمام خواهد رسید.

زنجانی افزود: تصفیه و خط انتقال ۲۴ چاه آب در اردبیل در حال مطالعه است تا بعنوان سفره‌های زیرزمینی ذخیره شده و در زمان وقوع بحران آبی از آنها استفاده شود.

وی با بیان اینکه بارندگی در اردبیل کاهش یافته ، گفت: بنا به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی بارندگی‌ها  در مهرماه و آبان ماه افزایش می‌یابد  و بمنظور جلوگیری از سیلاب باید بسترهای و حریم رودخانه‌ها آزاد سازی شود.

او اضافه کرد: برداشت بی رویه آب از سفره‌های زیرزمینی در دشت اردبیل نگران کننده بوده و ضروری است برای جلوگیری از آن اقدام‌های موثرتری صورت گیرد چون فقدان نظارت کافی در برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی و نبود مدیریت مناسب در این زمینه باعث ایجاد وضعیت بحرانی کنونی شده است.

فرماندار اردبیل اعمال مدیریت و برنامه‌ریزی برای حراست و احیای دشت اردبیل را بهترین راهکار موجود اعلام کرد و گفت: برنامه‌های محیط‌زیست و آب بدون تاثیرگذاری مسائل سیاسی باید به صورت منطقه‌ای و استانی اعمال شود و اگر در این زمینه سیاست‌گذاری درستی شود می‌توان بر مشکلات فایق آمد.

زنجانی با بیان اینکه ۹۰ درصد آب استان در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، افزود: برای رفع بحران‌های موجود در بحث آب باید کار را از بخش کشاورزی شروع کرد و در این راستا با اصلاح الگوی کشت و شیوه‌های آبیاری می‌توان مصرف آب را در این بخش به حداقل رساند.

در این جلسه راهکارهای لازم برای جلوگیری از بحران آب اردبیل ارائه شد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
اردبیلیها لطفا آب شهری را هدر ندهید. لطفا با آب شهری ماشینهای خود رن نشویید. لطفا با آب شهری استخر و جکوزی خانه خود را پر نکنیدو........
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار