کد خبر: ۷۹۳۴۴۳
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵ 02 November 2019

دشت مغان جلگه‌ای است در شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل که وجود خاک حاصل‌خیز، آب و هوایی مناسب و قرارگیری در مسیر رودخانه ارس این منطقه را به یکی از مستعدترین مناطق کشاورزی کشور تبدیل کرده و سالانه شاهد تولید انواع محصولات کشاورزی و باغی در این منطقه هستیم.

کشت و صنعت مغان به‌عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در زمینه کشاورزی و دامپروری در دل این منطقه مستعد جای خوش کرده است.

 

شهرک‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاوزی در معرفی این مرکز بزرگ اقتصادی و تولیدی آورده است؛ «آغاز تحول بر پهنه دشت لم یزرع مغان وچاره اندیشی‌ها در جهت بهره‌برداری بهینه از بیابانی که قبل از شروع برنامه‌های عمرانی به مارستان معروف بوده و آثاری از کشت و زرع در آن موجود نبوده است به سال ۱۳۲۷ برمی‌گردد و به‌دنبال آن فعالیت‌های عمرانی دولت وقت با سرمایه‌گذاری‌های عظیم و همکاری کارشناسان داخلی و خارجی آغاز و مقدمات استفاده صحیح از آب قعرالدشت رودخانه ارس و سایر پتانسیل‌های خدادادی موجود منطقه، فراهم گردیده در ادامه این فعالیت‌هاست که فعالیت‌های مربوط به احداث سد میل و مغان و شبکه عظیم آبیاری از سال ۱۳۴۷ شروع و در سال ۱۳۵۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت و درهمین سال بود که وزارت کشاورزی، مجتمع کشت و صنعتی را با نام طرح کشت و صنعت و دامپروری مغان در سطح ۶۳هزار هکتار از ۳۵۰ هزار هکتار اراضی خالصه دولتی، تأسیس و فعالیت‌های خود را آغاز نموده است.

در اسفندماه سال ۱۳۵۳ نام طرح به «شرکت سهامی کشت و صنعت و دامپروری مغان» تبدیل شد و در سال ۱۳۵۲ بین وزارت کشاورزی و مهندسین مشاور هاوائین اگرونومیکسـاینتر نشنال و شرکت اگرونومیک ایران قراردادی منعقد شد که به موجب آن مطالعات جامع شرکت به عهده آنان واگذار گردید.

 

در همین سال با به زیر کشت رفتن اولین قطعات تسطیح نشده به‌صورت زراعت دیم، فعالیت تولید در کشت و صنعت و دامپروری مغان آغاز گردید که به‌سرعت با تسطیح اراضی و بهره‌گیری از آب، به زراعت فاریاب تبدیل و بدینسان نظام بهره‌وری از زمین، عملاً از شکل مرتع قشلاقی متوسط و فقیر به شکل زراعت مکانیزه تغییر یافت. خوشبختانه شروع عملیات اصلی این شرکت، همزمان با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بوده است. زیرا در سایه حمایت‌های همه جانبه و توجهات ویژه مسؤولان وقت نظام مقدس جمهوری اسلامی و بکارگیری مشاوران، متخصصان و کارشناسان رشته‌های مختلف کشاورزی و صنایع، امکاناتی برای این شرکت فراهم گردید که به کانون پیشگام در عرصه تولید، ترویج و آموزش کشور تبدیل شد.

نظر به اهمیت بالای این بنگاه بزرگ ملی در چند سال اخیر و اقدامات اصلاحی مؤثر صورت پذیرفته در جهت اصلاح ساختار، افزایش بهره‌وری، بهبود کمی و کیفی تولید و توسعه فعالیت‌های تولید بذر‌های مختلف (‌گندم– جو– ذرت– کلزا– چغندر قند)، تلیسه (نژاد اصیل) نوسازی ناوگان مکانیزاسیون زراعی، نوسازی باغات میوه و واحدهای صنعتی و نیز واگذاری بسیاری از فعالیت‌ها به بخش خصوصی، افق جدیدی در آینده آن گشوده است.

شرکت سهامی کشت و صنعت مغان در مسیر تکاملی خود، فراز و نشیب‌های بسیاری را متحمل شده است و راهی طولانی نیز پیش‌رو دارد. این شرکت به هر نیتی که پیش از انقلاب شکوهمند اسلامی‌مان پایه‌گذاری گردیده، با بینش متعهدانه و کار شبانه‌روزی مدیران و با پایمردی و پشتکار کادر صحرائی و فنی و ستادی خود، از اوان انقلاب اسلامی توانسته است با پیگیری در جهت نیل به اهدافی که مختصراً به آن اشاره شد، در منطقه محروم مغان، منشاء خیر و برکت بوده و این اثر به یاری خداوند سبحان همچنان مستدام خواهد بود.»

 

 

با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری در خصوص اصل ۴۴ در سال‌های گذشته که اصلی مغفول مانده در قانون اساسی کشور محسوب می‌شد توجه به مجموعه‌های کلان اقتصادی و کشاورزی دولتی نیز مد نظر قرار گرفت.

اما عملکرد سازمان خصوصی‌سازی کشور که یکی از وظایف اصلی و مهم آن عملی کردن سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی است در سال‌های گذشته رضایت‌بخش نبوده است و این عامل باعث عملکرد شتاب‌زده و گاها انجام برخی مزایده‌ها بدون رعایت برخی از پیش‌شرط‌های لازم برای این مجموعه‌های اقتصادی می‌شد که نیازمند بررسی بیش‌تر است.

 

با اجرای اصل 44 قانون اساسی در کشور این شرکت عظیم نیز در صف واگذاری‌ها قرار گرفت و استارت خصوصی‌سازی این بنگاه اقتصادی از چند سال پیش زده شد و به‌نوعی از سال 96 زمزمه‌های خصوصی‌سازی کشت و صنعت مغان بیش از پیش به گوش می‌رسید و بالاخره در 20 خرداد 96 در سیصد و بیست و نهمین جلسه هیات واگذاری در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی با تصویب نهایی واگذاری این شرکت به بخش خصوصی ارزش پایه این شرکت 2 هزار و 253 میلیارد تومان در نظر گرفته شد.

شکست چهارگانه مزایده کشت و صنعت مغان

پس از این مصوبه سهام شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان مطابق با مستندات سازمان خصوصی‌سازی طی یکسال در ۵ نوبت روانه میز فروش مزایده‌های غیر بورسی این سازمان می‌شود.

«اولین مزایده در ۹ مرداد ماه ۱۳۹۶ و دومین مزایده در ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۶ برگزار می شود و اما این مزایده در هر دو نوبت با شکست مواجه شده و مشتری برای آن پیدا نمی‌شود و اما پس از آن در روزهای انتهایی سال ۹۶ یعنی در ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۶  برای سومین بار بلوک ۱۰۰ درصدی سهام کشت و صنعت مغان بر روی میز فروش خصوصی‌سازی قرار می‌گیرد و اما کما فی‌السابق مشتری برای این شرکت پیدا نمی‌شود.

با شکست مزایده‌های سال ۹۶ این‌بار در ۲۸ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ چهارمین مرحله واگذاری کشت و صنعت مغان برگزار می‌شود و اما هم‌چنان مشتری‌ برای واگذاری وجود ندارد.

پس از شکست چهارگانه مزایده کشت و صنعت مغان در سیصد و چهل و دومین جلسه هیات واگذاری در ۲ تیرماه ۱۳۹۷ که در محل سالن جهاد اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد تصمیم به کاهش قیمت سهم شرکت گرفته شد به‌طوری‌که قیمت جدید هر سهم شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان»  با کاهش ۴۳ درصدی نسبت به قیمت قبلی  تصویب شد و این کاهش قیمت در حالی بوده که نرخ دلار در این زمان با رشد دو برابری نسبت به ماه‌های قبلی مواجه شده و به تبع قیمت املاک و مستغلات نیز با افزایش زیادی مواجه شده بودند.

*فایل کامل ارزش‌گذاری کشت و صنعت دشت مغان   *

کاهش 50 درصدی قیمت پایه در مزایده مرحله پنجم!

در این جلسه قیمت پایه و شرایط واگذاری 100 درصدی سهام شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» متعلق به شرکت مادرتخصصی شهرک‌های کشاورزی جهت واگذاری از طریق مزایده عمومی مطرح و پس از اعاده و افزودن ارزش کارشناسی اراضی قابل انتقال به شرکت مذکور موضوع مصوبه 16 دی ماه 1396 و در مقابل، خروج و کسر ارزش عرصه و اعیان ساختمان‌های مورد نیاز شرکت مادرتخصصی ذیربط، با قیمت پایه هرسهم به مبلغ 553 تومان و 4 ریال جمعاً به مبلغ 17هزار و 610 میلیارد و 886 میلیون و 938 هزار ریال به‌صورت نقد و اقساط شامل یک هزار میلیارد ریال نقد و مابقی در اقساط 9 ساله طی 18 قسط با فواصل زمانی6 ماهه از طریق مزایده عمومی مورد تصویب قرار می‌گیرد.

بدین ترتیب در 2 مرداد ماه 1397 مرحله پنجم مزایده کشت و صنعت مغان برگزار شده و در این مرحله سه متقاضی برای خرید این شرکت با قیمت جدید اعلامی که تاحدود 50 درصد نسبت به مزایده‌های قبلی کاهش یافته بود پیدا می‌شود.

به گفته رئیس وقت سازمان خصوصی‌سازی «فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه» خریدار شرکت کشت و صنعت مغان با قیمت پیشنهادی بالاتر نسبت به دو رقیب دیگر خود بوده و بدین ترتیب این فروشگاه توانسته بود یونس ژائله و هلدینگ گسترش کشاورزی پارس وابسته به بنیاد مستضعفان را پشت سر گذاشته و برنده مزایده‌ای شود که پیش‌تر از این توسط سازمان خصوصی‌سازی به‌عنوان بزرگترین واگذاری سال نامیده شده بود، شود.»خبرگزاری فارس(1397/10/22)

آغاز موج انتقادات به نحوه واگذاری کشت و صنعت مغان

پس از اعلام این موضوع و فروش کشت و صنعت مغان به قیمت بسیار پایین‌تر از رقم ابتدایی خود و برنده شدن شرکت‌کننده اول، خصوصی‌سازی این شرکت وارد فاز جدیدی شده و موج انتقادات به نحوه واگذاری و عدم اهلیت فرد خریدار و هم چنین تضییع حقوق عشایر دشت مغان در این موضوع بالا گرفته و مسؤولان استانی اردبیل اعتراضات خود را نسبت به نحوه واگذاری این شرکت نشان دادند.

واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان ابطال شود

 صدیف بدری در نشست علنی 13 شهریور ماه 97 مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس جمهور، وزیر جهاد کشاورزی و سرپرست وزارت اقتصاد و دارایی بیان کرد: مساحت کشت و صنعت و دامپروری مغان حتی از مساحت برخی کشورها نیز بیش‌تر است. عدم توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی منطقه، بی‌توجهی به معارضان موجود و قیمت‌گذاری پایین در کنار عدم شفافیت واگذاری توسط مسؤولان ذی‌ربط، لزوم ابطال واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان در مقطع فعلی را آشکار می‌سازد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: به‌دلیل تعلق خاطر مردم به این شرکت نحوه واگذاری آن با شرکت‌های دولتی قابل قیاس نیست و نیازمند نگاه ویژه است. واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان در شرایط فعلی باید ابطال شود و هرگونه واگذاری باید با انجام مطالعات تخصصی صورت گیرد.

 

نحوه واگذاری کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی قابل قبول نیست

رضا کریمی، نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: نحوه واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی قابل قبول نبوده چرا که اهلیت سرمایه‌گذار تأیید نشده و با قیمت غیرکارشناسی بوده است.
 
وی افزود: قبل از واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان با هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در سازمان خصوصی حاضر شده و درخواست کردیم که واگذاری‌ها در چارچوب قانون برای تشکل‌های استانی از جمله سازمان نظام مهندسی کشاورزی باشد که دارای ۶ هزار نفر فارغ‌التحصیل کشاورزی بوده و می‌توانند این مجموعه را مدیریت کنند.

 

نماینده مردم شهرستان‌های اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نکته بعد که باید در واگذاری کشت و صنعت مغان به آن توجه شود، توجه به حق و حقوق عشایر مستقر در منطقه و مهم‌تر از همه اینکه درآمد حاصل از فروش و این مجموعه استانی بوده و در منطقه هزینه شود.

کریمی تصریح کرد: بعد از واگذاری سریعا بحث تحقیق و تفحص را برای بررسی نحوه واگذاری مطرح کردیم چرا که نحوه واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی قابل قبول نبوده و اهلیت سرمایه‌گذار تأیید نشده و با قیمت غیرکارشناسی بوده است.

چوب حراج به کشت و صنعت مغان نزنید

میر حمایت میرزاده عنوان کرد: شرکت خصوصی‌سازی حق ندارد در قالب عنوان شرکت زیان‌ده چوب حراج به کشت و صنعت مغان بزند در حالی که این شرکت به سرعت می‌تواند به مرحله سوددهی برسد به شرط آنکه مدیریت شایسته و تحصیل‌کردگان توانمند منطقه همت واقعی کنند تا این بنگاه عظیم اقتصادی در مسیر تحول قرار گیرد.

نماینده مردم شهرستان گرمی در مجلس شورای اسلامی گفت: کشت و صنعت در حقیقت از مدیریت ناکارآمد، غیربومی و گاه مدیران پروازی به شدت رنج می‌برد در حالی که اگر کشت و صنعت را به مهندسان منطقه واگذار کنیم با دلسوزی تمام این مجموعه را احیاء و دوباره بالنده خواهیم کرد.

 

پس از بروز چنین انتقاداتی به نحوه واگذاری کشت و صنعت مغان دستگاه قضایی استان اردبیل با ورود جدی به این موضوع به بررسی پرونده شائبه‌دار واگذاری این شرکت پرداخت و سپس در مهرماه 1397  ناصر عتباتی، دادستان وقت استان اردبیل خبر از ملغی شدن این واگذاری داد.

شرکت کشت و صنعت مغان در چارچوب پروژه فساد بلعیده شده است

شکور پورحسین در جلسه علنی(یکشنبه، 2 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود در خصوص واگذاری شرکت بزرگ کشت و صنعت مغان گفته بود: مسئله واگذاری بنگاه‌های دولتی به بخش خصوصی و اقدامات سازمان خصوصی‌سازی نیازمند بازنگری جدی و اقدام اساسی از طرف دولت است.

نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: همچنین این مسئله نیازمند تنویر افکار عمومی است در این بین لازم است نهادهای نظارتی نیز نتیجه بررسی‌های خود را به سمع و نظر مردم برسانند.

وی ادامه داد: همچنین از سران سه قوه درخواست می‌کنم که با برگزاری یک جلسه مشترک و اخذ گزارش بی‌طرفانه نهادهای نظارتی به یک مفاهمه و تصمیم مشترک برسند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: البته رئیس دستگاه قضایی اقدامات خوبی در مبارزه با فساد و احقاق و احیای حق و عدالت انجام داده است؛ مردم مغان انتظار دارند که شرکت کشت و صنعت مغان که در چارچوب پروژه فساد بلعیده شده به صاحبان اصلی آن برگردانده شود.

 

 

 
واگذاری کشت وصنعت مغان لغو شد!/دارایی برنده مزایده تناسب نداشت

دستگاه قضایی استان اردبیل و در راس آن ناصر عتباتی، دادستان وقت اردبیل با پیگری موضوع با اعلام اینکه از شائبه‌های واگذاری‌های غیرکارشناسی شده و عدم توجه به حقوق عامه در کشت و صنعت مغان مطلع شدیم اقدامات اولیه در راستای بررسی موضوع را اعلام کرد.

وی با اشاره به پیگیری‌ها در این حوزه بیان کرد: بعد از اطلاع از این موضوع رئیس سازمان خصوصی‌سازی و وزیر اقتصاد به دادستانی اردبیل فراخوانده شدند و در ارتباط با این موضوع و لحاظ پیوست‌های اجتماعی، فنی و مالی شرکت برنده مزایده، مباحث جدی مطرح شد.

دادستان عمومی و انقلاب وقت مرکز استان اردبیل افزود: در کنار این موضوع وضعیت شرکت برنده از حیث میزان دارایی و میزان پرداخت مالیات در سال‌های 94 و 95 بررسی شد و مشخص شد که هیچ گونه تناسبی با ارزش و دارایی اهمیت شرکت کشت و صنعت مغان نداشت.

 

عتباتی تصریح کرد: در ادامه وضعیت مالی و تخلفات مالی برخی از شرکت‌های مرتبط با شرکت برنده مورد بررسی قرار گرفت و اطلاعاتی از پرونده‌های کیفری این اشخاص استخراج شده و دادستانی کل کشور در جریان موضوع قرار گرفت.

وی گفت: بخشی از این اطلاعات نیز از طریق رئیس کل دادگستری استان به وزیر دادگستری منتقل شد و در نهایت سازمان خصوصی‌سازی که تصمیم جدی برای واگذاری در تاریخ دوم مهرماه گرفته بود با این اقدامات و مداخله سیستم قضایی در تصمیم‌شان تعلیق ایجاد شد.

اما در این بین استاندار اردبیل به عنوان نماینده عالی دولت در استان نظر متفاوتی نسبت به نمایندگان و سایر منتقدان داشت، گرچه وی نیز منتقد مزایده اول و عدم اهلیت فرد اول خریدار کشت و صنعت مغان بود.

دومین خریدار مجتمع بزرگ کشت و صنعت مغان

به گزارش خبرگزاری فارس، با ملغی شدن واگذاری کشت و صنعت مغان به نفر دوم، مطابق با تشریفات مزایدات و دستورالعمل‌های اجرایی آن، شخص مزایده گذار این اختیار را دارد که با همان قیمت قبل در زمان واگذاری به نفر اول، این معامله را به نام نفر دوم تمام کند و مطابق مستندات سازمان خصوصی سازی، در 21 آذر ماه 1397 به یونس ژائله اعلام شد که «با توجه به مزایده فروش سهام شرکت «کشت و صنعت و دامپروری مغان» در تاریخ 2 مرداد ماه 1397 بنا به تصمیم هیات عامل این سازمان، شرکت شیرین عسل و شرکا برنده مزایده شده است.

 

در روزهای پایانی آذرماه سال گذشته استاندار اردبیل با حضور در صدا و سیمای مرکز اردبیل و برنامه با مسؤولان از واگذاری کشت و صنعت مغان به نفر دوم یعنی مدیرعامل شرکت شیرین عسل خبر داد.

وی از اهلیت نفر دوم برنده مزایده خبر داد و گفت: برنده مزایده، زنجیره خوبی برای تولید و صادرات محصولات خود مهیا کرده است و داری 15 هزار نیرو است و به 63 کشور دنیا محصول صادر می‌کند که در این شرایط صادرات کردن کار هرکسی نیست.

داوود خانی، معاون سازمان خصوصی‌سازی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس در سوم دی ماه سال گذشته با تأیید واگذاری مجدد مجتمع کشت و صنعت دشت مغان به شرکت شیرین عسل عنوان کرد: از نظر فرایند مزایده و استعلام‌های صورت گرفته، واگذاری قبلی این مجتمع با ایراد و مشکلی مواجه نیست، اما از نظر تطبیق و بضاعت تمکن مالی خریدار قبلی (فروشگاه رفاه)، سازمان خصوصی‌سازی به این نتیجه رسید که امکان واگذاری دشت مغان به این مجموعه وجود ندارد و بنابراین به شرکت شیرین عسل واگذار شد.

سازمان خصوصی‌سازی نیر در این ایام اعلام کرد: از ابتدای مزایده‌های