کد خبر: ۸۳۱۶۱۸
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵ 16 March 2020

به گزارش تسنیم، همه ساله دولت با خرید میوه آن هم شامل دو رقم سیب و پرتقال به اصطلاح میوه ارزان‌تر را به مردم تحویل می‌دهد. مصطلح شده است که میوه به نرخ دولتی عرضه می‌شود اما واکاوی این طرح نشان می‌دهد نه تنها موفق نیست بلکه خود گویای ضعف نظارت بر بازار است.

این موضوع که البته بار مالی بر روی دولت دارد به دلیل ضعف کیفی و کمی در اجرا و چارچوب اشتباه آن نه تنها از سوی شهروندان استقبال نمی‌شود بلکه همه ساله با انتقاد گسترده همراه بوده است.

به جای توزیع میوه قیمت‌ها در بازار کنترل شود

یکی از شهروندان در این خصوص گفت: سال گذشته قیمت میوه دولتی حدود 500 تا هزار تومان با بازار فرق می‌کرد. البته در بخش‌هایی از بازار به همان قیمت می‌توانستی سیب و پرتقال پیدا کنی و میوه فروش‌های سیار حتی به قیمت پایین‌تر نیز میوه را عرضه می‌کردند.

محمد حسین حشتمی تصریح کرد: اگر اصلی‌ترین بهانه توزیع میوه شب عید کنترل قیمت و توزیع میوه ارزان است به جای آن دولت نرخ‌ها در بازار را کنترل و یکدست کند.

وی افزود: اینکه پرتقال در جایی کیلویی 8 هزار تومان و در جای دیگر 5 هزار تومان به فروش می‌رسد و در این میان دولت می‌گوید به نرخ 5 هزار تومان به فروش خواهد رساند هیچ فایده‌ای به حال مردم ندارد.

یکی از میوه فروشان میدان امام حسین (ع) اردبیل نیز گفت: توزیع میوه هیچ تاثیری در فروش ما ندارد چرا که قیمت‌ها تفاوت چندانی ندارد.

محمدزاده با تاکید به اینکه درمغازه اختیار انتخاب جنس حتی با مشتری است، گفت: مشتری می‌تواند هر میوه‌ای را با هر کیفیتی خود انتخاب کند و قیمت آن را بپردازد اما در توزیع میوه حق انتخابی قائل نشده‌اند و فقط دو رقم میوه را با سبد بدون اجازه بررسی وضعیت کیفی آن به فروش می‌رسانند.

میوه‌های توزیعی کیفیت متوسط دارد

یکی از شهروندان نیز معتقد است متاسفانه میوه توزیعی با سبد و یکجا عرضه می‌شود و حق اعتراض یا انتخاب میوه را نداریم.

فاطمه روشن روان تصریح کرد: سال گذشته هم سیب و هم پرتقال خریداری کردم اما بعد از انتقال به منزل مشاهده شد که میوه‌های زیرین سبد کیفیت ندارد.از سوی عین همان میوه با همان قیمت را می‌توان در بازار هم مشاهده کرد و مشخص نیست توزیع میوه چه مزیتی دارد.

این شهروند که تصمیم دارد امسال میوه دولتی نخرد، معتقد است اگر قیمت میوه توزیعی پایین است، به نسبت کیفیت آن نیز پایین است و متاسفانه به خریداران اجازه نمی‌دهند با انتخاب خود میوه را سوا کنند.

همچنین یکی از میوه فروش‌های سیار در خصوص سلیقه انتخاب مردم گفت: با توجه به مشکلات معیشتی مردم به دنبال جنس ارزان هستند اما این به معنی تمایل به خریدن جنس فاقد کیفیت نیست.

رستمی که خود پرتقال و نارنگی می‌فروشد می‌گوید بارها شده که نزدیک عید مشتری بعد از خرید میوه دولتی به سراغ میوه فروش‌های سیار رفته تا بتواند میوه را سواکرده و جنس با کیفیت بخرد.

ناتوانی نهادهای مسئول در کنترل قیمت یک کیلو پرتقال

شهروندان و میوه فروش‌ها همگی اجماع دارند که در صورت مدیریت صحیح بازار نیازی به توزیع میوه نیست و این موازی کاری از اساس بی‌فایده است.

با وجود اینکه سازمان‌های متولی می‌گویند نظارت قوی بر قیمت‌ها به ویژه در آستانه عید نوروز دارند اما در عمل قیمت‌ها در بازار متنوع و شناور و به عبارتی سلیقه‌ای است.

هرچند می‌توان محدوده قیمتی برای یک کالا تعریف کرد اما در عمل به عنوان مثال قیمت یک کیلو پرتقال در بازار اردبیل نامشخص است و فروشنده خود قیمت گذار اجناس خود است.

این در حالی است که به نظر می‌رسد در آستانه عید نوروز حتی برخی فروشگاه‌ها نسبت به افزایش قیمت نیز اقدام می‌کنند و به دلیل اینکه خرید مردم با افزایش همراه است، اجناس خود را با قیمت بالاتر به فروش می‌رسانند تا حاشیه سود بیشتری داشته باشند.

درست بعد از اتمام اسفند ماه به شکل قابل توجهی قیمت‌ها تغییر می‌یابد و باید پرسید در این میان نقش نهادهای ناظر آیا خرید و فروش میوه است؟؟

در اقدام قابل توجهی رئیس سازمان صمت استان اردبیل از توزیع میوه شب عید خبر داده است.

درست در وضعیتی که به دلیل شیوع بیماری کرونا و التهاب بازار بیش از هر زمان نیاز به یکسان سازی قیمت‌ها، ایجاد آرامش روانی در بازار و ممانعت از گران فروشی است، قرار است توزیع میوه انجام شود.

مدارس دست به کار توزیع میوه!

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفته است در راستای کنترل افزایش قیمت میوه شب عید در بازار طرح توزیع میوه شب عید همزمان با سراسر کشور از طریق مراکز مشخص شده در استان اردبیل آغاز شد.

رامین صادقی با اشاره به مشخص‌سازی مراکز توزیع میوه شب عید در اظهارات قابل توجهی  گفت: درصدد هستیم با جلوگیری از اجتماع مردمی برای دریافت میوه توزیع آن را از طریق مدارس انجام دهیم که در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم انجام یافته تا اقدامات لازم به شکل مناسب عملیاتی شود.

صادقی تصریح کرد: استفاده از ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی برای فعالان توزیع میوه ضروری است و انتظار می‌رود نکات بهداشتی در این زمینه به شکل مناسب رعایت شود که به همین منظور نحوه توزیع میوه شب عید در سطح استان به صورت مستمر و منظم رصد خواهد شد.

وی اظهار کرد: امیدواریم با اقدامات انجام یافته و با همکاری تیم‌های بازرسی در راستای جلوگیری از کم‌فروشی، گرانفروشی و تخلفات مربوطه به تمامی اهداف خود جامه عمل بپوشانیم.

اما سوال از نهادهای ناظر این است که چرا طرحی از اینجا رانده و از آنجا مانده همه ساله اجرا می‌شود و آیا میوه دولتی سرهمبندی ضعف نظارت‌ها نیست؟

بازار اردبیل به دلیل اینکه درآمد متوسط مردم این استان کمتر از میانگین کشوری است، نیازمند ثبات و آرامش است. تنها 4 روز به اتمام سال 1398 باقی مانده تا دولت عملا و بدون طرح پردازی‌های فاقد خروجی فکری به حال خرج صحیح مردم بکند.

گزارش از ونوس بهنود

انتهای پیام

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار