تابناک اردبیل بررسی می‌کند
آمار دقیق چاه‌های غیرمجاز استان اردبیل چقدر است

به گزارش تابناک اردبیل، به‌رغم اعمال محدودیت‌هایی توسط وزارت نیرو برای بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی در بسیاری از محدوده‌های مطالعاتی کشور، اعم از پیاده سازی نظام تخصیص آب از سال 1380 و ممنوعه کردن حدود 388 محدوده مطالعاتی کشور، رشد فزاینده حفر چاه‌های غیرمجاز در دهه اخیر رخ داده است.

به‌طوری که بر اساس آماربرداری سراسری دور دوم منابع آب در سال 88 لغایت 90 تعداد چاه‌های غیرمجاز کشور بالغ بر 320 هزار حلقه چاه با حجم تخلیه بیش از هفت میلیارد متر مکعب است؛ آماری که چه بسا با سرشماری جدید می تواند بسیار بیشتر از این باشد.

نگاهی به وضعیت چاه‌های غیرمجاز در نقاط مختلف کشور حکایت از این دارد که استان‌های آذربایجان غربی با بیش از 30 هزار حلقه، استان تهران با 20 هزار حلقه و استان اصفهان با بیش از 16 هزار حلقه چاه غیرمجاز در صدر استان‌های دارای چاه غیرمجاز قرار گرفته‌اند.

استان فارس با 14 هزار حلقه، استان‌های البرز و آذربایجان شرقی با 6 هزار حلقه، خراسان رضوی با چهار هزار و 200 حلقه، همدان با چهار هزار حلقه و خوزستان نیز با سه هزار و 500 حلقه در ادامه لیست استان‌های دارای تعداد بیشتر چاه‌های غیرمجاز قرار گرفته‌اند.

در این بین استان‌های مازندران و گیلان نیز دارای حجم بسیار بالایی چاه غیرمجاز هستند ولی به دلیل اینکه بیشتر چاه‌های غیرمجاز حفر شده کم عمق هستند و در مقاطع زمانی خاصی از سال که این مناطق با کاهش بارندگی روبه‌رو هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند، تاثیر چندان زیادی بر وضعیت سفره‌های زیرزمینی ندارند.

از آمار دقیق چاههای غیرمجاز استان اردبیل اطلاعات دقیقی در دست نیست اما در سایه ضعف نظارت دستگاه ذیربط در حوزه حفاظت از منابع و ذخایر آبی استان گمان می رود وضعیت استان از این حیث در شرایط هشدار باشد.

شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در بیلان کاری خود همواره تلاش می‌کند تا با برجسته کردن پروژه‌های سدسازی، حوزه مسئولیت خود را در مواجهه با حفر چاههای غیرمجاز که در سالهای اخیر به طرز بی‌سابقه‌ای در بخشهایی از استان روند صعودی به خود گرفته است، به حاشیه رانده و آن را از اولویت خارج کند!؟

انتهای پیام