کرونا در اردبیل روی خط صعود

به گزارش تسنیم، درست از سوم اسفند ماه سال جاری بود که شیوع ویروس کرونا روی تیتر اخبار اردبیل رفت. این استان همیشه محروم از اطلاع رسانی به موقع،  باردیگر بسیار دیرتر از سایر استان‌ها در جریان اخبار قرار گرفت و خبرنگاران که از التهابات برگزاری انتخابات خلاصی یافته بودند در روزهای نخست به اخبار درستی دست نیافتند و تکلیف اردبیل با کرونا نامشخص بود. تا جایی که یک هفته طول کشید تا متولیان بهداشت و درمان به این باور برسند که نباید بیماری را شوخی گرفت.

افزایش شیوع و مراجعه‌های مکرر به مراکز درمانی که موجب شده بود تخت‌ها یکی پس از دیگری پر شود و همچنین کمبود کادر درمانی جرقه‌ای برای متولیان بود که دست از مقاومت کشیده و با جدیت اطلاع رسانی خود را از توصیه‎های بهداشتی به سمت بیان واقعیت جامعه تغییر مسیر دهند. اما عواقب تاخیر در اطلاع رسانی به تعبیر خود مردم و اصحاب رسانه یکی از دلایل افزایش ابتلا به ویروس کرونا است.

مردم: اطلاعی از میزان خطرناک بودن ویروس نداشتیم

یکی از معضلاتی که در پی اطلاع رسانی دیرهنگام مشاهده می‌شود، امروز گریبانگیر خود مسئولان شده است.اینکه مردم ویروس را جدی نمی‌گیرند و توصیه‌های ما را نیز پشت گوش انداخته‌اند.

خبرگزاری تسنیم پیش از این نیز به تشریح بار روانی عدم اعتماد سازی در یک بحران با محوریت ویروس کرونا پرداخته بود. امروز هم زمانی که پای صحبت‌های مردم می‌نشینیم می‌گویند ما حتی از میزان خطر ویروس مطلع نبودیم.

احسان محمدپور در این خصوص گفت: به تازگی ما متوجه اهمیت این بیماری شدیم چون در ابتدا فقط گفته می‌شد که وضعیت حاد نیست و توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنید.

آنچه محمدپور از توصیه‌ها به خاطر دارد این است که روبوسی و دست دادن ممنوع است و دست‌های خود را مکرر با آب و صابون بشویید.

این شهروند تاکید کرد: تصور بنده از ویروس کرونا این بود که چیزی مثل سرماخوردگی است اما متاسفانه برخلاف سرماخوردگی کشنده است و این موضوع را به تازگی با آمارهایی که ارائه می‌شود متوجه شده‌ام.

همچنین یکی از فعالان رسانه در پاسخ به اینکه چرا مردم اردبیل این بیماری را جدی نمی‌گیرند تصریح کرد: به دلیل اینکه اغلب فوتی‌ها از شهرهای کوچک و روستاها گزارش شده و از مرکز استان نبوده مردم پی به اهمیت آن نبرده‌اند.

هادی صباغی با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی گسترده به مردم اظهار کرد: متاسفانه مردم هنوز میزان خطر را باور ندارند و به همین دلیل حتی توصیه‌های بهداشتی را نادیده می‌گیرند.

کمپین «در خانه بمانیم» پاسخ به یک اشتباه

شکل شیوع ویروس کرونا به دلایل مختلف از پیچیدگی برخوردار است . به اعتقاد پزشکان دوره نهفته بیماری موجب می‌شود فردی که ناقل است خود از این موضوع اطلاعی نداشته باشد. از سویی عدم رعایت موازین بهداشتی ممکن است بدون اطلاع بیماری را از فردی به فرد دیگر انتقال دهد. موضوعی که در خود اردبیل از دلایل اصلی شیوع ویروس عنوان شده است و به همین دلیل کمپین در خانه بمانیم در پاسخ به یک اشتباه خبررسانی تشکیل شد.

این کمپین با تولید برنامه‌های مختلف به دنبال اطلاع رسانی به مردم و تشویق آن‌ها جهت ماندن در خانه است. تا حداقل با کاهش تردد در سطح شهر، انتقال ویروس مهار شود.

یکی از فعالان رسانه در این خصوص گفت: این کمپین تولیدات خوبی در شبکه‌های اجتماعی داشته اما تریبون کافی برای عرض اندام ندارد.

محمدصادق کریمی با بیان اینکه این کمپین مصداق بارز کمک جوانان و سازمان‌های مردم نهاد، افراد خوش فکر و به ویژه اصحاب رسانه برای مهار بیماری است، اضافه کرد: متاسفانه تولیدات محتوایی آن فقط در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و بسیاری از مردم به ویژه اقشار کم برخوردار به آن دسترسی ندارند.

مرگ با الکل به موازات مرگ با کرونا

اما معضلات بهداشت و درمان امروز در بسیج مردمی و استفاده از ظرفیت مردم نهادها محدود نشده است. در وضعیت فعلی به دلیل توهم مصرف الکل برای ممانعت از ابتلا به بیماری، مرگ با الکل به مراتب قابل توجه‌تر و برجسته‌تر از مرگ با ویروس کرونا است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در این خصوص گفت: تعداد جانباختگان شرب الکل صنعتی در استان اردبیل به 13 نفر رسیده و این در حالی است که همزمان جانباختگان کرونا 15 نفر است.

محمدرضا رضایی بنا با بیان اینکه تاکنون در استان بیش از 100 نفر بر اثر مصرف الکل مسموم شده و به بیمارستان مراجعه کرده‌اند، اضافه کرد: حال بسیاری از این افراد وخیم است.

وی تاکید کرد: در بخش‌های دیالیز بیمارستان‌ها 40 نفر از این افراد مسموم بستری بوده و برخی از مسموم شده‌ها با تنفس مصنوعی تحت درمان هستند.

فقر اطلاعات عمومی و فقر احساس جمعی موجب شده یک بیماری فرصت سوء استفاده برخی افراد را فراهم سازد. تا جایی که برخی افراد با ریختن وایتکس در الکل صنعتی و تغییر رنگ آن نسبت به فروش آن به عنوان الکل طبی اقدام می‌کنند و این اطلاعات غلط که مصرف مشروبات الکلی می‌تواند مانع از ابتلا به بیماری شود موجب شده تا آمار کشته‌های جهل و نادانی به مراتب بیش از ویروس باشد.

بازاری و کارگر برای ماندن در خانه توجیه نمی‌شوند

مطابق آخرین آمارهای اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل تعداد مبتلایان به این بیماری در این استان با جهش قابل توجهی همراه است.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل اظهار کرد: 275نفر بیمار مثبت و مشکوک مبتلا به ویروس کرونا در بخش‌های کرونای مراکز درمانی استان بستری هستند که طبق نتایج آزمایشگاهی 121 نفر از آنها مثبت قطعی هستند.

وی بیان‌ کرد: تا امروز متاسفانه 15 نفر با این ویروس جان خود را از دست داده‌اند که تعداد مبتلایان بیشتر از آماری است که از طریق نتایج آزمایشگاهی مشخص می‌شود و احتمالا در روزها و هفته‌های آتی آمار مبتلایان افزایش یابد.

این آمار تنها در سه هفته گزارش شده است و در واقع رقم مراجعان به مراکز درمانی است که اگر مرگ و میرهای که از مراجعه به مراکز درمانی خودداری کرده و یا امکان آن را نداشته است به آن اضافه کنیم به مراتب بیشتر خواهد بود.

وزارت بهداشت می‌گوید مردم در خانه‌ها بمانند تا زنجیره ابتلا قطع شود. وضعیت گرمی و مشگین شهر به حالت هشدار رسیده و مشگین شهر طی روزهای اخیر وارد قرنطینه شده است.

تمامی اصناف ملزم به تعطیلی شده‌اند اما سوال اینجاست که چرا اصناف مقاومت دارند و مردم همچنان در شهر تردد می‌کنند؟

رحمت خدایی یکی از شهروندان اردبیلی معتقد است مشکلات اقتصادی و فقر اقتصادی موجب شده تا اصناف به مانند هر سال چشمشان را به آخر سال و فروش اسفند ماه بدوزند.

وی افزود: برای یک مغازه دار هیچ سختی ندارد که کرکره مغازه را بکشد و در خانه استراحت کند اما اجاره بها و هزینه‌های زندگیش را چه کسی تامین خواهد کرد؟

خدایی معتقد است اگر دولت می‌خواهد مردم همکاری کنند باید به خواسته آن‌ها توجه نشان دهد و به عنوان مثال فکری برای اقشار کم برخوردار بکند. کارگری که اگر یک روز کار نکند محتاج نان شبش است حتی در وضعیت بحرانی کرونا هم به سطح شهر می‌رود تا شاید روزی نصیبش شود.

این شهروند تاکید کرد: هرچند برخی رفت و آمدها در شهر غیرضروری است و مردم اهمیتی به بیماری نمی‌دهند اما گروهی نیز از سرناچاری به کسب و کار خود ادامه می‌دهند.

شاید چند هفته از اخبار کرونا سپری شده بود که مدیریت بحران از خواب زمستانی خود برخاست و بیانیه‌ای برای رعایت نکات بهداشتی ارائه کرد. امروز از مسئولانی که می‌گویند با نهایت ایثار در کنار مردم و برای مردم هستند باید پرسید آیا فکر این وضعیت را کرده بودند و با توجه به هشدارهایی که امروز خودشان اعلام می‌کنند آیا تدبیری برای حال مردم برای هفته‌های آینده اندیشیده شده است؟ آیا اتاق فکر استان اردبیل که هیچ کجا بیانیه و ابراز عقیده‌ای ندارد، عملا اقدامی در این خصوص داشته است و آیا مسئولان ما دورهمی برای ارزیابی وضعیت موجود و برنامه ریزی برای آینده دارند؟ زمانی که نه بسیج مردمی و نه رسانه و نه مردم نهادها در اعتماد سازی به کار گرفته نمی‌شوند و برخی نهادها به دنبال میدان داری صرف هستند، آیا نباید کمی تغییر رویه داد تا حداقل یک ویروس کوچک جان ما را به مضحکه نگیرد؟

گزارش از ونوس بهنود

انتهای پیام