بازداشت 11 توزیع کننده الکل‌ در اردبیل

سردار هوشنگ حسینی روز دوشنبه اظهارداشت: با شیوع ویروس کرونا و نشر اکاذیب و شایعات مختلف مبنی بر کاهش تاثیر این ویروس با نوشیدن مشروبات الکلی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و ترغیب افراد ناآگاه به مصرف این ماده افیونی، برخی افراد سودجو و فرصت‌طلب اقدام به تهیه مشروبات الکلی دست‌ساز و تقلبی با مارک اتانول و با استفاده از وایتکس و الکل متانول کرده و سپس با قیمت‌های ۲ یا ۳ برابری از عرف بازار به فروش می‌رساندند.

وی افزود: تعدادی از شهروندان بویژه جوانان به سبب ناآگاهی با مصرف این نوع الکل دچار مسمومیت شدید و قطع عضو شده و در برخی موارد نیر جان باختند.

وی گفت: با انجام بررسی‌های تخصصی، اشرافیت کامل اطلاعاتی و افزایش کنترل‌های انتظامی ردپای ۱۱ نفر که در رابطه با تهیه و توزیع الکل‌های تقلبی فعالیت مجرمانه داشتند، شناسایی و پس از هماهنگی قضایی در عملیات مقتدرانه ماموران پلیس امنیت اخلاقی اردبیل دستگیر شدند.

او با اشاره به کشفیات به دست آمده از دستگیرشدگان تشریح کرد: در این عملیات ۹ بطری مشروبات الکلی دست‌ساز ۱.۵ لیتری، ۴۰ لیتر الکل سفید، ۸۰۴ بطری نیم لیتری و ۱۲ بطری ۱.۵ لیتری محلول ضدعفونی کننده الکل متانول کشف شد.

سردار حسینی با تاکید بر اینکه پلیس با حداکثر توان عملیاتی و تعهد در خدمت امنیت، آرامش و آسایش مردم بوده و برخوردی قاطع با مجرمان، قانون‌گریزان و مخلان آرامش فردی و عمومی خواهد داشت، بیان کرد: مشارکت اجتماعی در این عرصه توفیقات پلیس را تضمین می‌کند.

بر اساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل ، تعداد جانباختگان مصرف الکل صنعتی در استان اردبیل به ۱۹ نفر رسیده است.

به گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، تاکنون ۱۸۰ نفر در استان بر اثر مصرف الکل و مسمومیت به بیمارستان مراجعه کرده‌اند و هم اکنون ۷۹ نفر از این تعداد در بخش‌های ویژه ، دیالیز و اعصاب تحت مراقبت هستند.

تعدادی از این بیماران هوشیاری خود را از دست داده و هم‌اکنون در کما هستند و تعدادی نیز بینایی خود را از دست داده‌اند.

اغلب این افراد با تصور اینکه مصرف الکل از ابتلا به بیماری کرونا جلوگیری می‌کند، اقدام به مصرف خوراکی آن کرده‌اند.