پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۱۲ تن پسته مرغوب از باغ‌های پسته بخش خورش رستم شهرستان خلخال برداشت شود.
کد خبر: ۱۰۷۳۳۶۸
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۳ 23 October 2022

به گزارش تابناک اردبیل، رضا دلگشا بخشدار بخش خورش رستم خلخال گفت: با اجرای طرح‌های ترویجی، تشویق باغداران به ایجاد، کشت و پرورش درختان پسته و اجرای طرح پیوند درختان پسته وحشی "چاتلانقوش، با نوع پرورش یافته آن در سطحی از مناطق قابل رویش این درخت در بخش خورش‌رستم خلخال هم اکنون ۲۲ هکتار باغ پسته در این منطقه ایجاد شده است.
بخشدار بخش خورش رستم خلخال افزود: با توجه به میانگین برداشت ۲ تن پسته از هر هکتار باغ پسته و با توجه به بارور بودن ۶ هکتار از مجموع ۲۲ هکتار باغ‌های پسته بخش خورش‌رستم خلخال پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۱۲ تن پسته مرغوب از باغ‌های این منطقه برداشت و روانه بازار شود.
او با بیان اینکه برداشت پسته از مناطق نیمه‌گرمسیری بخش خورش‌رستم این شهرستان از نیمه دوم مهرماه آغاز می‌شود، ادامه داد: پارسال از مجموع باغ‌های زیرکشت پسته این شهرستان پنج هکتار بارور شده بود که با توجه به شرایط آب و هوایی سال قبل ۱۰ تن پسته مرغوب برداشت و روانه بازار مصرف شد.
پیش بینی برداشت بیش از ۱۲ تن  پسته از باغات خلخالدلگشا به افزایش رغبت باغداران منطقه خورش‌رستم خلخال به افزایش سطح زیرکشت این محصول نیز اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر با ایجاد ۱۰ هکتار باغ جدید پسته مجموع باغ‌های پسته بخش خورش رستم به ۲۲ هکتار افزایش یافته است.
به گفته او، ارقام کشت شده پسته بخش خورش رستم خلخال از نوع اکبری و احمد آقایی بوده و با توجه به مرغوبیت محصول تولیدی منطقه همواره مورد استقبال خریداران است.
بخشدار خورش رستم گفت: با توجه به خشکسالی‌های اخیر، کمبود منابع آب کشاورزی، پتانسیل اقلیمی و خاک منطقه و لزوم رعایت الگوی مصرف آب نهال‌های میوه با اولویت تولید محصولات باغی و درختی همچون پسته، بادام (در مناطق مرتفع)، انگور دیم به لحاظ مصرف کم آب بازدهی بالا و درآمد زیاد به باغداران و کشاورزان منطقه توصیه می‌شود.
دلگشا افزود: نهال‌های کاشته شده پسته در دو سال اول کاشت نیازمند آبیاری بوده و حدود ۶۵ سال پس از کاشت محصول می‌دهد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار