رئیس مرکز تحقیقات استان اردبیل گفت: برنامه اصلاح نژاد دام سنگین در ۴ سال گذشته توسط محققان بخش تحقیقات علوم دامی مرکز با هدف دستیابی به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید گوشت قرمز مورد نیاز کشور در پیش گرفته شد که تأثیر خود را نشان داده است.
کد خبر: ۱۱۶۴۷۸۱
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۵ 29 April 2024

به گزارش تابناک اردبیل، کمال شهبازی اظهار کرد: با بکارگیری برنامه آمیخته‌گری مناسب و کنترل شده با استفاده از نژادهای مناسب می‌توان از لحاظ عملکرد تولیدی و بازده اقتصادی پرورش دام سنگین گام‌های مطلوب و مؤثری برداشت.

وی افزود: برنامه آمیخته‌گری مناسب بر اساس یافته‌ها و دستاوردهای شاخص بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در طی ۴ سال اخیر با حضور مستمر در واحدهای سنتی، نیمه‌صنعتی و صنعتی استان حاصل شده است.

رئیس مرکز تحقیقات استان اردبیل خاطرنشان کرد: با بکارگیری برنامه آمیخته‌گری مناسب و کنترل شده با استفاده از نژادهای مناسب از قبیل سیمنتال از لحاظ عملکرد تولیدی و بازده اقتصادی پرورش دام سنگین گام‌های مطلوب و مؤثری برداشته شده است.

شهبازی ادامه داد: این آمیخته‌ها در مقایسه با آمیخته‌های موجود و گاوهای بومی از افزایش وزن مطلوب، بازده لاشه بالا، ضریب تبدیل غذایی خوب و بازده اقتصادی مطلوبی برخوردار هستند که حتی از لحاظ وزن کشتار و افزایش وزن روزانه ۳۰ تا ۳۵ درصد بهتر از آمیخته‌های موجود و گاوهای بومی هستند.

وی تصریح کرد: در صورت بکارگیری این برنامه در سطح استان به‌ویژه مناطقی که دارای گاو بومی بیشتری هستند و همچنین واحدهای صنعتی و نیمه‌صنعتی کم‌بازده افزایش بهره‌وری اقتصادی مطلوبی از لحاظ تولید گوشت قرمز در سطح استان حاصل خواهد شد.

برچسب ها: اردبیل
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار