معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل گفت: استفاده از سامانه‌های هوشمند و تجهیزات نوین در قاب طرح پنجره واحد زمین از ابزار‌های کاربردی است که اجرایی کردن آن گامی موثر در پیشگیری از تخریب منابع طبیعی به ویژه قاچاق چوب و زغال در این منطقه می‌تواند باشد.
کد خبر: ۱۱۶۷۹۷۲
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۷ 21 May 2024

به گزارش تابناک اردبیل، جهانگیر جوانمرد، یکم خرداد در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم که با موضوع صیانت و حفاظت از جنگل‌ها و مراتع در شهرستان نمین برگزار شد با اشاره به مراتع و پوشش جنگلی بکر منطقه توریستی و گردشگری فندقلو در حوزه استحفاظی شهرستان نمین، گفـت: صیانت و حفاظت از این منطقه یک ضرورت است و باید تمام امکانات و ظرفیت‌ها را در راستای نگهداشت این منطقه بسیج کرد.

وی گفت: استفاده از سامانه‌های هوشمند و تجهیزات نوین در قاب طرح پنجره واحد زمین از ابزار‌هایی کاربردی است که اجرایی کردن آن گامی موثر در پیشگیری از تخریب منابع طبیعی به ویژه قاچاق چوب و زغال در این منطقه می‌تواند باشد.

جوانمرد با بیان اینکه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم ظرفیت‌های بسیاری خوبی دارد، از مسئولین دستگاه‌های متولی خواست تا هرگونه کمبود‌ها و نیاز‌ها و چالش‌ها در راستای حفاظت از این منطقه را اعلام کنند تا نسبت به انعکاس آن در این شورا اقدام لازم صورت گیرد که مسلما مصوبات آن گره گشای بسیاری از مشکلات خواهد بود.

وی همچنین با بیان اینکه یکی از مهمترین راهکار‌های مقابله با تخریب و تصرف اراضی استفاده از برنامه‌های پیشگیرانه است، اظهار کرد: استفاده از ظرفیت‌های موجود از جمله اجرای کامل قانون حدنگاری و ظرفیت‌های کمسیون رفع تداخلات در تعیین تکلیف اراضی زراعی و ملی می‌تواند در کاهش میزان وقوع تخلفات در این حوزه بسیار تاثیرگذار باشد.

جوانمرد ضرورت افزایش آگاهی‌های عمومی و مشارک مردم در صیانت و حافظت از اراضی ملی و منابع طبیعی را خاطرنشان کرد و گفت: در کنار اقدامات پیشگیرانه دستگاه‌های متولی استفاده از ظرفیت‌های بسیج می‌تواند در پیشگیری‌های اولیه و کاهش میزان وقوع تخلفات نقش موثری داشته باشد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همچنین با اشاره به لزوم تسریع در رسیدگی‌ها به پرونده‌های مربوط به تخلفات و جرائم تخریب و تصرف اراضی ملی گفت: مدیران حقوقی منابع طبیعی به منظور صدور آرای متقن در سریعترین زمان ممکن بایستی مستندات و گزارشات خود را به مراجع قضایی اعلام کنند و پس از تشکیل پرونده در محاکم نیز به جد باید پی گیر آن تا حصول نتیجه باشند.

وی در پایان تأکید کرد: دستگاه قضایی ضمن اتخاذ رویکرد پیشگیرانه در صورت دریافت گزارش با هرگونه تخریب، تصرف و تعرض به اراضی ملی و منابع طبیعی بدون هیچگونه تسامح و گذشتی با متخلفان مطابق با قانون برخورد می‌کند.

برچسب ها: اردبیل
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار