صلح و سازش در ۴۶ درصد از پرونده‌های شورای حل اختلاف اردبیل

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف دادگستری استان اردبیل گفت: در هشت ماهه امسال ۴۶ درصد پرونده‌های ورودی به شوراهای حل اختلاف با صلح و سازش مختومه شده است.
کد خبر: ۱۱۳۷۵۳۸
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰ 12 November 2023

به گزارش تابناک اردبیل به نقل از روابط عمومی توسعه حل اختلاف استان اردبیل، حجت‌الاسلام سید حسین علوی در آئین گرامیداشت روز شورا‌های حل اختلاف در اردبیل اظهار کرد: شورا‌های حل اختلاف در سال‌های اخیر نقش مهمی را در توسعه و گسترش فرهنگ ارزشمدار صلح و سازش داشتند تا ورودی پرونده‌ها به مراجع قضائی کمتر شود.

وی افزود: بیش از ۱۳۰ هزار پرونده در یک سال گذشته به شورا‌های حل اختلاف وارد شده که از این بین عمده پرونده‌های ورودی با صلح و سازش مختومه شده است.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف دادگستری استان اردبیل گفت: در هشت ماهه امسال از مجموع پرونده‌های ورودی و ارجاعی به شورا‌های حل اختلاف ۴۶ درصد با صلح و سازش مختومه شده و کمترین ارجاع را به مراجع قضائی شاهد بودیم.

حجت‌الاسلام علوی افزود: از سال ۸۱ فعالیت شورا‌های حل اختلاف استان اردبیل آغاز شده که در ابتدا با شعبه محدود و در قالب مصالحه فعالیت‌ها آغاز شده و هم اکنون بیش از ۱۱۴ شعبه مصالحه و رفع اختلاف در حوزه‌های مختلف فعالیت خود را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: در شورا‌های حل اختلاف شعبات تخصصی در حوزه‌های مختلف از اموال منقول گرفته تا رسیدگی به پرونده بدهی بانکی و پرونده‌های مربوط به قتل در حال رصد است که سال گذشته ۱۳ فقره و امسال نیز هفت فقره پرونده قتل با جلب رضایت شاکیان و اولیای دم به صلح و سازش منجر و متهمان از قصاص نجات پیدا کردند.

حجت‌الاسلام علوی اضافه کرد: به صورت میانگین ماهانه ۱۶۰ تا ۱۷۰ پرونده به شعبات تخصصی حل اختلاف ارجاع داده می‌شود که تا ۹۰ درصد این پرونده‌ها منجر به صلح و سازش می‌شود.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف دادگستری استان اردبیل بیان کرد: تمام تلاش ما بر این است تا در حوزه‌های مختلف پرونده‌های ارجاعی را به سمت حل و گره‌گشایی با آرامش و صلح پیش ببریم تا کمترین ورودی پرونده‌ها را به محاکم قضائی و صدور آرا شاهد باشیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار